Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 december 2022
RING, 18K guld, färgstenar bl.a. ametist, citrin, granat, topas, peridot, stl 18,25 mm, vikt 2,7 g.
RING, 18K guld, färgstenar bl.a. ametist, citrin, granat, topas, peridot, stl 18,25 mm, vikt 2,1 g.
RING, 18K guld, briljantslipade och åttkantslipade diamanter 0,44 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 18 mm, vikt 5,2 g.
HÄNGE, 18K vitguld, akvamarin, briljantslipade diamanter 0,06 ctv, ca TW/VS, höjd 18 mm, vikt 1,8 g.
HÄNGE, 18K vitguld, akvmarin, briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 25 mm, vikt 3,2 g.
CARMOSEHÄNGE, 18K guld, safir, briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW-W/SI, höjd 22 mm, vikt 3,6 g, diamanter med skador och nagg.
COLLIER, 18K vitguld, safirer, briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 40 cm, vikt 10,8 g.
ARMBAND, 18K guld, färgstenar bla. ametist, citrin, topas, granat, längd 20 cm, vikt 6,9 g.
ARMBAND, 18K guld, rubiner, briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca W/SI, längd 19 cm, vikt 16,6 g.
RING, platina, gammal - , baguette - och åttkantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW/VS, Thomassons Guld - och Juvelfirma, Stockholm 1941, stl 18,25 mm, vikt 6,8 g, några stenar med skador och nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, mabépärlor, rosenslipade diamanter, höjd 20 mm, stift, ett par pärlor med skador.
BROSCH, silver/18K guld, odlade pärlor ca 8-8,5 mm, rosenslipade diamanter, längd 34 mm, vikt 8,6 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
JACKETRING, (3 st ringar), 18K guld, carréslipade safirer, smaragder och rubiner, briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, stl 17 mm, vikt 7,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 13 briljanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 2,6 g.
Silver Vas
VAS, silver, cylinderformad, Vera Ferngren för GAB, Stockholm 1968, höjd 18,5 cm, vikt 112,0 g.