Avslutad | Klassiska – Lördag 22 oktober 2022
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VVS-VS, höjd 15 mm, vikt 3,4 g, huggies, enstaka diamanter har nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 droppformade granater, 6 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca W/VS, höjd 22 mm, vikt 4,3 g, stift.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, rosa safirer, stl 18,5 mm, vikt 23,1 g.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, kuddslipad diamant ca 0,91 ct, ca Fancy Yellow/VS2, stl 17 mm, vikt 3,9 g, diamanten har litet nagg på kuletten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,73 ct, TW(G)/SI1, stl 16,5 mm, vikt 7,4 g.
DIAMANT, droppslipad, 0,81 ct, River(E)/SI2, GIA dossier och laserinskription 218773529.
RING, 18K guld, färgstenar bla.a ametist, citrin, topas, 2 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W/SI, stl 18 mm, vikt 15,7 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter 1,25 ctv, River-TCr/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,7 g, flera diamanter har nagg och naturaler.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 5,1 g, iläggskulor för storleksändring, diamanter med nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,00 ct, TW(G)/VS1, GIA Report No 2171476973, 33 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW/SI-P, stl 17 mm, vikt 4,5 g, 1 diamant är skadad, ringen saknar stämplar, del av GIA certifikat, stenkuvert.
ARMBAND, 18K guld, cabochonslipade smaragder ca 20,00 ctv,Wilhelm Harbeck, Stockholm 1947, längd 17 cm, vikt 26,0 g, smaragder med nagg och inneslutningar som når ytan.
RING, 18K guld, cabochonslipad smaragd ca 4,00 ct, Peter Gasslander, Stockholm 1972, stl 18 mm, vikt 6,2 g, smaragden har mindre nagg och inneslutningar som når ytan.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 3,9 g, gravy.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW(G)/VS, Schalins, stl 17 mm, vikt 5,1 g.
RING, platina, rundslipad akvamarin ca 0,53 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 4,9 g.
RING, platina, ovalslipad blå safir ca 0,57 ct, 2 droppslipade diamanter ca 0,31 ct, ca TCr-Cr/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,2 g, safiren har nagg.
SCHALIN, ring, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,17 ct, ca TW/VS, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, stl 18,5 mm, vikt 7,0 g, gravyr, mittstenen rör sig i fattning.
RING; 18K guld, opal, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 17,5 mm, vikt 20,2 g, opalen är sliten.