Avslutad | Klassiska – Lördag 22 oktober 2022
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, lapis lazuli, 10 gammal- samt briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-P, Bengt Anderssons Guld, Stockholm, ca 25x15 mm, vikt 20,6 g.
DIAMANT, briljantslipad, 3,01 ct, ca Cape(N)/VVS2, obetydligt nagg på kuletten samt tunn rondist med mycket små naturaler och nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,15 ct, ca TCa(K-L)/VS2, 12 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, Otto Andersson, Stockholm 1967, stl 17 mm, vikt 4,8 g, etui, diamanten har ett minimalt nagg/natural vid kuletten, diamanten sitter aningen löst i sin fattning och klorna som håller den behöver ses över.
HÄNGE, 18K vitguld, sköldslipad diamant ca 2,00 ct, ca gråbrun ton/SI1, vikt 1,8 g, skada på paviljongen.
RING, 18K vitguld, cabochonslipad safir ca 3,40 ct, 4 gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, storlek 17+ mm, vikt 4,2 g, safiren med nagg, enstaka diamanter med nagg och skador, limrester, två lödda kulor i ringskenan.
ÖRRINGAR, 18K guld, 102 briljantslipade diamanter ca 2,06 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, diameter 4 cm, flexmodell, vikt 11,7 g.
PÄRLCOLLIER, femradig, odlade keshipärlor, lås och hänge i 18K guld med mabépärla, safir, syntetiska rubiner, grön glas och briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, höjd 38 mm, längd 45 cm, vikt 51,5 g, ena glaset har liten skada, diamanterna har nagg.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor ca 7,0-8,0 mm, lås i 18K vitguld med briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, längd 65 cm, vikt 52,1 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, kuddslipad grön-blå safir ca 5,00 ct, rosenslipade diamanter, stl 18,5 mm, vikt 5,2 g, senare ringskena, safiren har slitage och inneslutning som når ytan, flera diamanter har nagg och små skador.
ENGELBERT, pärlcollier, tvåradig, odlade saltvattenspärlor ca 7,0-7,5 mm, lås i 18K guld med cabochonslipad ametist och fröpärlor, Stigbert, Stockholm 1959, längd 41 cm, vikt 58,2 g.
2 KOMPOTTSKEDAR, sterlingsilver, London, John Lampfert, 1766, dekor med sköldpadda och fågel fenix, vikt 133,6 g.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,67 ct, ca Cr(J)/SI, Juvelatején Evert Lindberg, Göteborg 1999, stl 16,25 mm, 14,4 g.
RING, 14K guld, briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 18 mm, vikt 5,3 g.
2 ST ARMBAND, silver, delvis förgyllt, onyx och paste, 1800-tal, längd 18 cm, vikt 26,3 g, originaletui, enstaka stenar med skador och nagg.
BROSCHNÅL, 14K guld, ovalslipad safir ca 3,0 ctv, en gammalslipad diamant ca 0,03 ct, en vit sten ,ej diamant, vit emalj, längd 49 mm, vikt 4,3 g, emaljskador, kuletten på safiren är inte centrerad, safiren med nagg och slitna fasettkanter.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, ca 7,75 mm, rosenslipade diamanter, W.A Bolin, Stockholm 1949, höjd 29 mm, vikt 5,2 g, skruvmekanism, etui.
RING, 18K guld, smaragdslipad ljusgul beryll, aprikosa, gröna, gula och rosa turmaliner, Mandelstam, stl 16,75 mm, vikt 10,3 g, originalask.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, Southsea pärlor, ca 12,5 mm, 18 briljantslipade diamanter 0,28 ctv, Mandelstam, höjd 31 mm, vikt 7,9 g, stift, originalask.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter 0,50 ctv enl gravyr, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,2 g,