Avslutad | Klassiska – Lördag 22 oktober 2022
RING, 18K guld, ovalslipad citrin ca 11,20 ct, 3 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 9,2 g.
BROSCH, 18K guld, blå emalj, Gustaf Möllenborg, Stockholm, mått 35x52 mm, vikt 12,6 g, emaljskador.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 58 briljantslipade diamanter ca 1,27 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 16,5 mm, vikt 7,3 g.
TENNISARMBAND, 18K vituld, briljantslipade diamanter 1,28 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, längd 17 cm, vikt 6,2 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,97 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, längd 17 cm, vikt 6,3 g.
HÅRSMYCKE, brännförgylld metall, ametister, camé, antik, ca 1800-tal, vikt 55,6 g, tennlödningar.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 62 safirer ca 1,42 ctv, längd 17 cm, vikt 6,6 g, några safirer med nagg.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 62 tsavoriter ca 1,37 ctv, längd 17 cm, vikt 6,5 g, några tsavoriter med nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,75 ct, ca River(D)/VS2, Uppsala 1971, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g, imbuktningar vid nedre delen av fattningen.
RING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 16,25 mm, vikt 7,9 g.
RING, 18K vitguld, citrin, briljantslipade diamanter ca 1,45 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 16,75 mm, vikt 7,9 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 69 svarta diamanter ca 1,10 ctv, längd 17,5 cm, vikt 6,3 g.
RING, 18K vitguld, flanderslipad diamant 1,06 ct, W(H)/VS1, HRD cert 07011234004, stl 16,5 mm, vikt 6,8 g.
MICHAEL O´DWYER, armring, 18K vitguld/guld, 22 briljantslipade diamanter 0,26 ctv, TW/VS, stl 6,0x5,0 cm, vikt 18,8 g.
DIAMANT, briljantslipad 0,70 ct, TW(G)/VVS2, GIA dossier och laserinskription 1253702292.
ARMBAND, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W-Cr/VVS-VS, längd 18,5 cm, vikt 16 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 180 briljantslipade diamanter ca 5,28 ctv, ca Cr-Ca/VS-SI, höjd 56 mm, vikt 13,7 g, stift.