141 - 160 av 296
1...789...15 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 22 oktober 2022

Klubbad för

STIGBERT, 18K guld, odlade pärlor, Engelbert, Stockholm 1958, mått 2,5x6,0 mm, vikt 4,6 g.

Utrop: 2 500 kr

COLLIER, 18K guld, briljant- och åttkantslipad diamant ca 0,04 ctv, längd 39 cm, vikt 17,3 g, briljantslipade diamanten har kulettfasett.

Utrop: 9 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, höjd 8,0 cm, vikt 8,9 g, stift.

Utrop: 4 700 kr

PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor ca 7,5-8,0 mm, lås i 18K guld, längd 69 cm, vikt 50,6 g.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

ÖRRINGAR, 18K guld, 50 briljantslipade diamanter ca 1,48 ctv, ca TW-TCa/P, diameter 23 mm, stift, vikt 3,8 g.

13 200 kr

Utrop: 13 000 kr

ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,40 ct, ca TCr/SI, stl 16,75 mm, vikt 1,9 g.

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,32 ct ca W/VS-SI, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, total diamantvikt enligt gravyr 0,42 ctv, stl 16 mm, Guldkedjan GK, 1982, vikt 1,8 g.

Utrop: 4 500 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 4 rundslipade blå safirer ca 0,26 ctv, 3 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W-TCr/SI-P, stl 17 mm, vikt 4,1 g, någon safir med nagg.

Utrop: 7 500 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor 6,5 mm, längd 82 cm, lås i silver, vikt 46,8 g, knutet.

1 500 kr

Utrop: 700 kr

RING, 18K vitguld, smaragd ca 0,26 ct, 53 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 2,9 g, smaragden har inneslutningar som når ytan.

Utrop: 6 600 kr

OSTRONGAFFLAR, 6 st, silver, bakelit, Frankrike 1900-talets början, längd 15 cm, vikt 109,4 g, sprickor i bakelit.

Utrop: 2 300 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, South Seapärlor, ca 13 mm, Wolfgang Gessl, stift.

Utrop: 7 300 kr

HÄNGE, 18K guld, 1 navett - och 24 trapetsslipade rubiner ca 3,65 ctv, 14 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, höjd 26 mm, vikt 5,8 g. Kedja i 18K trefärgat guld, fantasilänk, längd 40 cm, kedjans vikt 7,3 g,

Utrop: 7 000 kr

RING, platina, ovalslipad akvamarin ca 0,72 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 4,0 g.

Utrop: 8 400 kr

RING, 14K guld, briljantslipad diamant ca 0,90 ct, brun/gul/P2, briljanter, stl 18 mm, vikt 4,8 g.

Utrop: 6 600 kr

RING, 18K vitguld, rundslipad blå safir ca 0,28 ct, 53 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 2,9 g, safiren har små nagg.

Utrop: 8 000 kr

ENSTENSRING, platina, kuddslipad diamant 0,70 ct, River(D)/VS2, GIA Report No 1209661906, stl 17 mm, vikt 4,4 g, GIA Diamond Dossier, stenkuvert.

Utrop: 31 000 kr

STRÖMDAHLS, alliansring, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,60 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Stockholm 2007, stl 15,75 mm, vikt 7,5 g.

Utrop: 7 700 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld med 11 briljantslipade diamanter ca 1,01 ctv, TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,9 g, en diamant med nagg.

12 000 kr

Utrop: 13 400 kr

ENGELBERT, brosch, 18K guld, grön kalcedon, ametist, design Stigbert, Stockholm 1954, mått 50 x 45 mm, vikt 10,1 g, små nagg på stenarna.

Utrop: 5 000 kr