Avslutad | Klassiska – Lördag 22 oktober 2022
ALLIANSRING, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 4,6 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 5,1 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, vikt 8,2 g, flera diamanter med kulettfasett.
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,93 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 18,5 mm, vikt 5,5 g.
RING, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,04 ctv, 4 prinsesslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW/VS, stl 18,25 mm, vikt 7,3 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,50 ctv, enligt gravyr, ca TW/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,1 g, mittstenen har nagg på kuletten, svaga fattningar.
SALAVETTI, örhängen, 18K guld, 108 briljantslipade diamanter ca 2,24 ctv, ca TW/VVS-VS, golden South Seapärlor ca 11,3 mm, längd 25 mm, vikt 18,5 g, stift med clips.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,75 ct enligt gravyr, ca River(E)/SI2, stl 16,25 mm, vikt 5,9 g, gravyr, litet nagg på rondisten.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, korall, Otto Andersson, Stockholm, 1958, skruvfäste, vikt 9,9 g, originaletui.
RING, 14K vitguld, 4 navetteslipade smaragder, 22 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-Cr/P, stl 16,25 mm, vikt 7,8 g, enstaka stenar med skador och nagg.
RING, 18K guld, platina, smaragd, gammalslipad diamant 0,35 ct enl gravyr, ca W(H)/P, diamant chips, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g, skador och nagg på diamanten och smaragden.
ARMRING, 18K vitguld, hjärtslipad diamant ca 0,18 ct, briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca W-Cr/VS-P, 55 x 48 mm, vikt 7,8 g, några diamanter med nagg och skador.
ÖRRINGAR, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,93 ctv, ca TW-Cr/P, diameter 20 mm, stift, vikt 5,1 g, någon diamant med litet nagg.
RING, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 1,71 ctv, 67 briljantslipade diamanter ca 0,6 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 9,3 g.
ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,25 ctv ca W-TCa/VS-P, längd 18 cm, vikt 3,1 g.
RING, 18K vitguld, smaragder, briljantslipade diamanter ca 0,53 ct, ca TW/SI, stl 16,75 mm, vikt 5,4 g, en smaragd med nagg och en med skada.