Avslutad | Klassiska – Lördag 24 september 2022
CARMOSÉRING, 18K vitguld, turkos ca 10,00 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 8,4 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,89 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,3 g, saknar stämplar.
ARMBAND, 18K guld, orm, 2 röda stenar, italienska stämplar, flexibel storlek, total bredd 40 mm, vikt 99,8 g, limrester.
COLLIER, 18K guld, orm, röd sten, längd 62 cm, bredd 0,9 cm, vikt 59,9 g, 1 sten saknas, limrester.
ARMBAND, 18K guld, 44 rubiner, arbetad yta, Italien 1960-tal, längd 19,5 cm, bredd 2,8 cm, vikt 64,1 g, några rubiner med små nagg.
COLLIER, 14K guld, smaragdslipad smaragd ca 1,00 ct, 169 briljantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca W-Cr/VS-SI, längd 44 cm, vikt 35,7 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
ARMBAND, 14K guld, smaragdslipad smaragd ca 2,00 ctv, 88 briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca W-Cr/VS-P, längd 18 cm, vikt 21,7 g, en diamant är trasig, enstaka diamanter med skador och nagg.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, smaragdslipade smaragder ca 1,70 ctv, 28 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W-Cr/P, höjd 13,8 mm, vikt 10,8 g, stift, ena smaragden med nagg, enstaka diamanter med skador och nagg.
BROSCH, fjäril, 14K guld, smaragder, rubiner, safirer, åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, höjd 36 mm, vikt 12,9 g.
RING, 18K guld/vitguld, 37 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 9,4 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,60 ct, ca Cr(J)/VS1, 15 prinsesslipade diamanter stl 17,5 mm, vikt 4,2 g, mittstenen med nagg på rondisten, en diamant saknas.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, stl 15 mm, vikt 4,8 g, diamanter med nagg och slinta fasettkanter, gravyr.
ARMBAND, silver, blå och vita safirer, längd 18 cm, vikt 24,8 g.* ARMBAND, silver, delvis förgyllt, blå och vita safirer, längd 18 cm, vikt 24,8 g, några stenar med skador och nagg.
RING, 18K vitguld, safir 0,40 ctv, 7 briljantslipade diamanter 0,30 ctv, ca TW/VVS, Stockholm 1978, stl 17 mm, vikt 6,6 g.
LORDRING, 18K guld, safir, gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, Stockholm 1942, stl 20 mm, vikt 7,1 g.