281 - 300 av 342
1...141516...18 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 24 september 2022

Klubbad för

ENSTENSÖRHÄNGEN, platina, 2 modifierade gammalslipade diamanter ca 1,02 och 0,96 ct, ca TCa-Ca/VS2 och SI2-P1, stift, vikt 1,6 g, naturaler på rondist.

Utrop: 29 000 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, W-TCa/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 5,3 g, diamanter med nagg på kulett och en diamant med nagg på bordet.

Utrop: 7 700 kr

RING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 1,27 ct, ca TCr(I)/P1, 2 inneslutningar som når ytan, 18 briljanter ca 0,18 ctv, ca W/VS, stl 18+ mm, vikt 2,5 g,

13 200 kr

Utrop: 11 400 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16 mm, vikt 4,4 g.

Utrop: 8 000 kr

ALLIANSRING, 18K roséguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 4,4 g.

Utrop: 11 200 kr

ALLIANSRING, platina, 7 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 15,75 mm, vikt 6,0 g.

RING, 18K guld/vitguld, orange safir ca 3,00 ct, 76 briljantslipade diamanter ca 0,71 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 7,5 g.

10 200 kr

Utrop: 11 600 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,63 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, vikt 1,4 g, en diamant med nagg på kuletten.

Utrop: 10 000 kr

ARMRING, 18K guld/platina, 2 ametister, syntetiska vita spineller, Gert Hartvig Sandqvist, Stockholm 1957, innermått ca 17,5 cm, vikt 26,9 g,små nagg.

Utrop: 12 200 kr

ARMBAND, 18K guld, arbetad yta, bredd 25 mm, längd 17,5 cm, vikt 55,5 g, säkerhetskedja.

Utrop: 28 000 kr

RING, 18K vitguld, 21 rosa safirer, hjärta, 18 briljantslipade diamanter 0,35 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 7,2 g, ett par av safirerna är skadade.

4 400 kr

Utrop: 5 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerade, droppslipade rubiner ca 0,50 ctv, 14 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 22 mm, vikt 15,1 g, stift med clips, enstaka diamanter med skador och nagg.

Utrop: 9 500 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 11 ovalslipade behandlade rosa safirer ca 4,40 ctv, 195 briljantslipade diamanter ca 0,97 ctv, ca TW-TC/VS, längd 17,5 cm, vikt 21,6 g.

Utrop: 20 000 kr

ENSTRENSRING,18K vitguld, briljantslipad diamant 0,69 ct, Cr/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,6 g, natural vid rondisten.

Utrop: 14 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-Cr/VS, diameter 6,3 mm, vikt 1,7 g, stift, enstaka diamanter har nagg.

Utrop: 6 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VVS-VS, höjd 15 mm, vikt 3,3 g, huggies, enstaka diamanter har nagg.

6 400 kr

Utrop: 7 000 kr

RING, 18K vitguld, akvamarin 9,86 ctv enl gravyr, 74 briljanter 0,75 ctv enl gravyr, ca W/VS-SI1, stl 18,5 mm, vikt 8,3 g storleksändrad, stämplad 750.

8 000 kr

Utrop: 9 200 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,85 ct, ca TW(G)/VS1, stl 18 mm, vikt 9,4 g, diamanten har en kulettfasett.

Utrop: 28 000 kr

RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,95 ctv, ca TW(G)/VS1, stl 18,5 mm, vikt 11,7 g, diamanten har ett litet nagg på kuletten.

Utrop: 44 000 kr

RING, 14K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 5,3 g.

Utrop: 4 400 kr