Avslutad | Klassiska – Lördag 24 september 2022
ENSTENSÖRHÄNGEN, platina, 2 modifierade gammalslipade diamanter ca 1,02 och 0,96 ct, ca TCa-Ca/VS2 och SI2-P1, stift, vikt 1,6 g, naturaler på rondist.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, W-TCa/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 5,3 g, diamanter med nagg på kulett och en diamant med nagg på bordet.
RING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 1,27 ct, ca TCr(I)/P1, 2 inneslutningar som når ytan, 18 briljanter ca 0,18 ctv, ca W/VS, stl 18+ mm, vikt 2,5 g,
ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16 mm, vikt 4,4 g.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 4,4 g.
ALLIANSRING, platina, 7 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 15,75 mm, vikt 6,0 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K guld/vitguld, orange safir ca 3,00 ct, 76 briljantslipade diamanter ca 0,71 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 7,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,63 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, vikt 1,4 g, en diamant med nagg på kuletten.
ARMRING, 18K guld/platina, 2 ametister, syntetiska vita spineller, Gert Hartvig Sandqvist, Stockholm 1957, innermått ca 17,5 cm, vikt 26,9 g,små nagg.
ARMBAND, 18K guld, arbetad yta, bredd 25 mm, längd 17,5 cm, vikt 55,5 g, säkerhetskedja.
RING, 18K vitguld, 21 rosa safirer, hjärta, 18 briljantslipade diamanter 0,35 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 7,2 g, ett par av safirerna är skadade.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerade, droppslipade rubiner ca 0,50 ctv, 14 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 22 mm, vikt 15,1 g, stift med clips, enstaka diamanter med skador och nagg.
ARMBAND, 18K vitguld, 11 ovalslipade behandlade rosa safirer ca 4,40 ctv, 195 briljantslipade diamanter ca 0,97 ctv, ca TW-TC/VS, längd 17,5 cm, vikt 21,6 g.
ENSTRENSRING,18K vitguld, briljantslipad diamant 0,69 ct, Cr/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,6 g, natural vid rondisten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-Cr/VS, diameter 6,3 mm, vikt 1,7 g, stift, enstaka diamanter har nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VVS-VS, höjd 15 mm, vikt 3,3 g, huggies, enstaka diamanter har nagg.
RING, 18K vitguld, akvamarin 9,86 ctv enl gravyr, 74 briljanter 0,75 ctv enl gravyr, ca W/VS-SI1, stl 18,5 mm, vikt 8,3 g storleksändrad, stämplad 750.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,85 ct, ca TW(G)/VS1, stl 18 mm, vikt 9,4 g, diamanten har en kulettfasett.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,95 ctv, ca TW(G)/VS1, stl 18,5 mm, vikt 11,7 g, diamanten har ett litet nagg på kuletten.