Avslutad | Klassiska – Lördag 24 september 2022
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå ovalslipade safirer ca 0,93 ctv, 12 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 8 mm, stift, vikt 2,2 g.
COLLIER, 18K roséguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, motivets mått ca 9,0 x 9,0 mm, längd 41/44 cm, vikt 2,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, stift, diameter 6,5 mm, vikt 1,9 g.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 3,0 g
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 3,8 ct, 14 äldre briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W-Ca/VS-P, stl 16,75 mm, vikt 4,1 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
RING, 14K vitguld, äldre briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, varav mittstenen ca 0,50 ct, ca W-Ca/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 6,2 g, några stenar med skador och nagg.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, barocka, ca 6 - 8,75 mm, lås i 18K vitguld, cabochonslipad safir ca 9,0 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, C.F. Carlman, Stockholm 1968, längd 53,5 cm, vikt 35,5 g.
SYSKONRING, 18K guld, gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, Stockholm 1945, stl 17 mm, vikt 2,5 g.
RING, 18K guld/platina, antikslipad diamant ca 0,42 ct,Yellow/skador samt inverterad natural, 6 rosenslipade diamanter varav en skadad, stl 18,25 mm, vikt 2,2 g.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 9,0 g.
ÖRRINGAR, 18K guld, 16 st briljantslipade diamanter ca 0,93 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 4,1 g.
RING, 18K vitguld, 30 baguettslipade diamanter ca 1,60 ctv, 15 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/SI, ovalslipad safir, stl 17 mm, vikt 6,0 g, safiren har nagg på fasettkant.
ETT PAR LJUSSTAKAR, silver, empire, silver, bladornament, Petter Adolf Sjöberg, Stockholm 1822, höjd 18,5 cm, vikt 313 g, ena ljusstaken något skev.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 122 briljant, navett samt baguettslipade diamanter ca 0,70 ctv ca W/VS-SI, vikt 5,2 g, stift, löstagbart påhäng, justerbar höjd, snurrebussarna är i vitmetall, skadad sten.
ALLIANSRING, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, Stjerswärd Juveler & Design, 1997, vikt 6,2 g, gravyr.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, Stjerswärd Juveler & Design, 2000, vikt 6,7 g, opersonlig gravyr.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 164 briljantslipade diamanter ca 3,28 ctv, ca TW-CR/VS, några P, nagg, clips, vikt 45,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade tahitipärlor 14 mm, ca 216 briljantslipade diamanter ca 6,50 ctv, ca TW/VS-SI, nagg, stift/clips, vikt 44 g.