Avslutad | Klassiska – Lördag 24 september 2022
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, 4-radigt, odlade barocka sötvattenspärlor ca 4,5 mm, lås i 18K guld, 3 safirer, längd 21 cm, vikt 34,8 g.
RING, platina, gammaslipad diamant ca 0,45 ct, ca W/VS, gammal- och äldre åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, 1900-talets första hälft, stl 17,75 mm, vikt 3,0 g, sprickor i ringskenan, lagningar, storleksökad med vitguld, mittstenen har lätt slitna fasettkanter, några sidostenar har nagg.
RING, 18K vitguld, 10 navettslipade smaragder ca 0,60 ctv, 11 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca W-Cr/VS, stl 17 mm, vikt 6,6 g, några smaragder har små nagg.
ARMBAND, 18K guld, bismarck, bredd ca 8 mm, Hallberg, Köping 1965, längd 19 cm, vikt 21,0 g.
BESTICKSERVIS, silver, 88 delar, modell Uppsala, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordskedar, 12 efterrättsgafflar, 12 efterrättsknivar, 15 efterrättsskedar, 12 mockaskedar, såssked, MGAB, Linköping/Uppsala, 1960-tal, total vikt ca 3693 g, lindor.
COLLIER, 14K guld, droppslipad smaragd, åttkantslipade diamanter, längd ca 52 cm, vikt 27 g, rysk stämpel.
COLLIER, 14K guld, bokstav "N", 14 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, caW-TCr/VS-P, längd 46,5 cm, vikt 12,2 g.
RING, 14K guld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W-CR/VS-P, nagg, stl 17,75 mm, 3,9 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 30 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-CR/VS-P, nagg, höjd 4,2 cm, vikt 8,6 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca Cr(J)/VS, 50 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, stl 16,75 mm, vikt 5,3 g, svaga fattningar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca Cr-TCa(J-K)/SI, 70 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, stift, vikt 6,7 g, de större diamanterna med nagg vid kuletterna, svaga fattningar.
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TCr(I)/VS, 44 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, längd ca 18 mm, vikt 2,6 g, större diamanten med mindre nagg vid kuletten, svaga fattningar.
STRÖMDAHLS, brosch, 18K guld, odlade pärlor, Stockholm 1944, längd 5 cm, vikt 20,4 g, etui.
RING, 18K guld / silver, smaragd ca 0,95 ct, 40 fasetterade diamanter, stl 17 mm, vikt 10,5 g, diverse skador på stenarna.
RING, platina, briljantslipad diamant 0,68 ct W(H)/SI2 inskription GIA 2196614510, 14 briljanter ca 0,14 ctv, stl 17 mm, vikt 3,8 g, gravyr, stark flourescens.
ARMBAND, 18K vitguld, 20 briljanter ca 2,60 ctv, ca Cr(J)/SI, längd 20 cm, vikt 17,9 g.