Avslutad | Klassiska – Lördag 24 september 2022
BROSCH, 18K vitguld, 5 cabochonslipade ametsiter, 21 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS, höjd 36 mm, vikt 11,7 g, enstaka ametister med inneslutningar som når ytan.
CARMOSÉRING, 14K vitguld, safir, briljantslipade och navettslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 9,8 g, skadade klor.
COLLIER, 18K vitguld, safir, briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCr/SI, längd 40 cm, vikt 12,7 g, en diamant med mindre skada.
RING, 18K guld, 5 rubiner varav 2 Burma no heat, ca 1,90 ctv, GIA Gemological Report 2225520129, stl 16,75 mm, vikt 3,7 g, rubiner med nagg och slitna fasettkanter.
Visa varaSmycken Enstensörhängen
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv ca W/VS, vikt 1,0 g, stift, saknar snurrebussar, litet nagg på kulett.
RING, 18K guld, smaragdslipad topas 16,24 ctv, rosa och gröna turmaliner ca 1,12 ctv, 10 briljantslipade diamanter 0,10 ctv, Mandelstam, stl 17,75 mm, vikt 7,6 g, topasen med mindre nagg, originalask.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalslipade topaser 9,16 ctv, turmaliner ca 0,30 ctv, briljantslipade diamanter, Mandelstam, höjd 22 mm, vikt 4,6 g, stift, originalask.
RING, 18K guld, smaragdslipad ljus rosenkvarts 6,76 ct, gröna och rosa turmaliner 0,74 ctv, 4 briljantslipade diamanter 0,05 ctv, Mandelstam, stl 17,25 mm, vikt 5 g, originalask.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, Southsea pärlor ca 12,4 mm, rosa safirer, 16 briljantslipade diamanter 0,18 ctv, Mandelstam, höjd 33 mm, vikt 8,4 g, stift, originalask.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppslipade prehniter ca 15,5 ctv, ametsiter 0,45 ctv, briljantslipade diamanter, Mandelstam, höjd 33 mm, vikt 5,4 g, stift, originalask.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,49 ct enligt gravyr, ca TW/VS, Juvelia Atelje, Uppsala, stl 15,5 mm, vikt 6,3 g, gravyr, diamanten har liten kulettfasett.
TRESTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 1,06 ct, ca Cr-TCa(J-K)/VS1, briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca Cr-TCa/P, stl 15 mm, vikt 3,5 g, slitna fattningar, mittstenen har litet nagg i ena hörnet, ena sidostenen har nagg på kuletten.
RING, 18K guld, blå emalj, 3 briljantsliapde diamanter ca 0,25 ctv, ca W-VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant slipad diamant ca 0,42 ct, ca Cr(J)/VS, stl 17,75 mm, vikt 2,7 g.
COLLIER, platina/silver, ovalslipad safir, briljant - åttkant - och rosenslipade diamanter ca 1,30 ctv, längd 38,5 cm, vikt 7,8 g, enstaka diamanter med skador och nagg, safiren med nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,32 ct, ca TW/VVS, stl 17 mm, vikt 2,3 g, diamanten med extrafasett och mindre nagg på kuletten.
CARMOSÉRING, 18K roséguld, ovalt fasetterad rubelit ca 4,35 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 6,1 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, ovalt fasetterad rubelit ca 3,50 ct, 26 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W(H)/VS-P, längd 50 cm, vikt 6,3 g.