Avslutad | Klassiska – Lördag 24 september 2022
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,64 ct, TW(G)/VVS2, GIA dossier 2436520758, vikt 0,7 g.
KUTCHINSKY, brosch, 18K guld, smaragder, rubiner, safirer, briljant - och åttkantslipade diamanter ca 1,26 ctv, London, längd 7,1 cm, vikt 24 g, en del saknas, ett par diamanter med skador.
ARMBAND, 18K guld, modifierad pansar, 15 baguetteslipade diamanter ca 2,25 ctv, ca TW/VVS-VS, carréslipade smaragder, längd 18,5 cm, vikt 50,0 g, smaragder med mindre nagg, någon enstaka smaragd med skador.
ENSTENSCOLLIER, 18K roséguld, briljantslipad diamant ca 0,19 ct, ca W/VS, längd 42/45 cm, vikt 1,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,44 ct, ca TW(G)/VS2-SI1, stl 17 mm, vikt 4,2 g, gravyr.
HÄNGE, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca Cr-TCa(J-L)/VS, höjd 17 mm, vikt 1,1 g, några diamanter med nagg.
ENSTENSCOLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca W/VS, längd 42/45 cm, vikt 1,9 g.
SYSKONRING, 18K guld, gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-Cr/VS-SI, rosenslipade och briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 17,25 mm, vikt 4,8 g, diamanterna har nagg och naturaler på rondisten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca W/VS, stift, vikt 1,3 g, ena diamanten med mindre nagg på kulett.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 0,75 ctv, ca TW/VS, stl 18,5 mm, vikt 3,4 g, storleksändrad.
RING, 18K vitguld, behandlad grön briljantslipad diamant ca 0,66 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv ca W/P, stl 18,75 mm, vikt 13,6 g, några skadade stenar.
RING, 18K guld, briljant - och åttkantslipade diamanter 2,39 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1975, stl 17,25 mm, vikt 10,7 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
RING, 18K vitguld, 5 st briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/VS, 4 odlade pärlor ca 5 mm, stl 16,5 mm, vikt 4,9 g, diamant med nagg på kulett.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade halvpärlor ca 7 mm, rosenslipade diamanter stängbara krokar, vikt 6,1 g, sprickor i pärlorna.
HÄNGE MED KEDJA, medaljong med porträtt, 18K guld/blå emalj, 3 mindre diamanter, rosensten, förkortare, längd kedja ca 45 cm, vikt 13,6 g.
HÄNGE, 18K guld, rubin, safir, smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS-SI, mått 3,5x2,8 cm, vikt 16,8 g, smaragden har inneslutningar som når ytan.
RING, 18K vitguld, 39 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca W-Cr/SI-P, 6 fasetterade safirer, stl 16,75 mm, vikt 6,0 g, några diamanter och safirer med ytdefekter, mittstenen har inneslutning som når ytan.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad safir, gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCa/VS-P, stl 19,5 mm, vikt 3,6 g, några diamanter med nagg och skador, safiren med nagg.
KEDJA, 18K guld, variant av ormlänk, längd 42 cm, vikt 22,0 g, kedjan har en liten tråd som har släppt.