Avslutad | Klassiska – Lördag 24 september 2022
HÄNGE, 14K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,60 ct, ca TCr(I)/P, 3 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/P, höjd 15 mm, vikt 4,0 g, den största stenen har nagg på kuletten samt en skada på kronan.
BROSCH, 18K guld, rubiner ca 5,96 ctv, Kaplans Safir, Stockholm 2022, mått 47x34 mm, vikt 16,2 g, flera rubiner har skador och inneslutningar som når ytan.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,42 ct, ca Cr/SI, stl 15,75 mm, vikt 10,0 g, gravyr.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 9,5 g, gravyr.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, fasetterad ovalslipad tanzanit ca 0,80 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/P, höjd 17 mm, ankarlänk 41 cm, vikt 2,4 g.
GUSTAF MÖLLENBORG, skål på fot, silver, Stockholm 1847, höjd 16 cm, diameter 17,5 cm, vikt 262,5 g, små bucklor, något skev.
RING, 18K guld, trilliantslipad tanzanit, 2 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, stl 17,5 mm, Birmingham, vikt 2,9 g.
AINAR AXELSSON, 2 ljusstakar, silver, höjd 23 cm, 1968, GAB, vikt 426,1 g, fyllda.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, 6 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,5 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/SI-P, stl 18 mm, vikt 5,9 g, några diamanter med nagg.
COLLIER, 18K vitguld, droppslipade safirer ca 2,57 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,32 ctv, ca Cr-LY/VS-P, längd 40 cm, vikt 5,4 g, enstaka stenar med nagg.
COLLIER, 18K vitguld, odlade pärlor, ljusa akvamariner, briljantslipade diamanter 0,53 ctv, ca W-TCa/SI-P, hängets höjd 75 mm, längd 94 cm, vikt 18,4 g.
COLLIER, 18K vitguld, South sea pärla ca 15,5 mm, gammalslipad diamant 0,22 ct, ca TCa/SI, längd 42-45 cm, vikt 7,9 g, diamanten med nagg.
TRESTENSRING, platina, briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,66 ct, ca Ca(M)/VS, stl 17,75 mm, vikt 4,8 g.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade safirer ca 1,51 ctv, briljantslipade diamanter ca 2,01 ctv, ca W-Ca/SI-P, höjd 44 mm, vikt 5,1 g, stift.
COLLIER, 18K vitguld, South sea pärla, ca 15,4 mm, gammalslipad diamant ca 0,56 ct, ca TCa(L)/nagg och skada vid rondist, längd 45 cm, vikt 7,7 g.