Avslutad | Klassiska – Lördag 24 september 2022
ARMBAND, ca 12K guld, 5 opaltripletter, 5 rubiner ca 0,50 ctv, 60 enkelslipade diamanter ca 1,10 ctv, längd 17,5 cm, svart emalj med skador, vikt 22,2 g, (enligt uppgift Adler?)
ÖRHÄNGEN, 13K guld, krokar, 4 opaltripletter, 16 rubiner ca 0,90 ctv, sprickor och nagg, 28 enkelslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-TCr/SI, ett par nagg, svart emalj, vikt 19,8 g.
ARMBAND, 18K guld, 44 briljanter ca 1,50 ctv, ca W/VS, längd 18,3 cm, vikt 27,5 g, stämplad 18. säkerhetskedja, säkerhetshake.
DIAMANT, briljantslipad, 1,30 ct, Ca(M)/Faint Brown /P2, GIA certifkat 1437499369
DIAMANT, briljantslipad, 1,56 ct, TW(G)/P1, inesslutningar som når ytan, GIA certifikat 3435499519.
ENSTENSRING, 14K guld, briljantslipad diamant ca 0,47 ct, ca TW/SI2, stl 16,25+ mm, vikt 2,6 g.
FISKBESTICK, 12-delar, Hansa, silver, 6 gafflar, 6 knivar, Stockholm 1949/52, längd 18,5/21,5 cm, vikt 567,5 g.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca W/VS, Hellström & Åhrling, Stockholm 1988, stl 14,5 mm, vikt 10,6 g.
COLLIER, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct ca W/SI, längd ca 40 cm, vikt 19,0 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljanter ca 0,30 ctv ca W/VS-SI, vikt 2,3 g, stift.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,44 ct, ca River/VS, stl 18 mm, vikt 3,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,38 ct, ca TW/VS, Örns Juvelataljé, Göteborg 1978, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g, diamant med mindre nagg vid kuletten.
RING, 18K vitguld, 2 briljant- samt mindre åttkantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 6,2 g, ett fåtal diamanter med nagg, svaga fattningar.
SYSKONRING, platina, 2 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 4,3 g, diaamnter med nagg och naturaler kring rondisterna.
LAPPONIA, manschettknappar, 18K guld, onyx, Zoltan Popovits, Finland 1989, vikt 18,2 g, ena onyxen med skada.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 prinsesslipade safirer ca 0,50 ctv, 4 flanderslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, Juvelerare David Harper, Stockholm, stl 16 mm, vikt 4,0 g, safirerna har nagg och slitna fasettkanter, två diamanter har nagg på kuletten.
RING, platina, 2 gammalslipade diamanter 1,55 ctv enl gravyr, ca W-Cr/VS1-VS2, 8 enkelslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 16,25 mm, vikt 3,9 g, Stockholm 1938, en av de större diamanterna har ett litet nagg på rondisten.