Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 juli 2022
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TCa-Ca/VS-P, stl 16 mm, vikt 2,3 g, svaga fattningar.
RING, 18K vitguld, 58 trapetsslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,4 g, enstaka diamanter med skador och nagg, svaga fattningar.
RING, 18K vitguld, åttkant - och trapetsslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g, endtaka diamanter med skador och nagg, svaga fattningar.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,24 ct enligt gravyr, ca TW(F)/VS, stl 18,5 mm, vikt 1,9 g, litet nagg på rondist.
EFVA ATTLING, hänge/kedja, Rose Petal, sterlingsilver, höjd 4 cm, längd 40 cm, vikt 17,1 g.
EFVA ATTLING, häng med kedja, Thin Cross, sterlingsilver, höjd 67 mm, kedja 68 cm, vikt 14,4 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca W-Cr/SI, höjd 10 mm, vikt 0,6 mm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,5 mm, något offround, ej lås, dobbar som passar till Ole Lynggaards lås, längd 60 cm, vikt 34,9 g, knutet.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, rubiner, briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW/SI, mått 12x20 mm, vikt 5,0 g.
RING, 18K guld/vitguld, briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,5 mm, svaga fattningar, bucklor, diamanter med små nagg och slitna fasettkanter.
SCHALINS, alliansring, Vilnius, 18K guld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,3 g, gravyr.
SMYCKESET, 4 delar, collier, armband, ring och örhängen, förgyllt silver, fasetterade granater, pärlor, längd 45 cm, total vikt 61,5 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 45 cm, vikt 2,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 prinsesslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/SI-P, vikt 1,6 g, stift.
RING, 18K vitguld, smaragder, 10 briljantslipade diamanter 0,24 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 3,2 g, smaragderna har inneslutningar som når ytan.