Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 juli 2022
ÖRHÄNGEN, metall/silver, granater, odlade pärlor, höjd 43 mm, vikt 16,2 g, skruvmekanism, enstaka stenar med skador och nagg, limrester.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 6,25 mm, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, höjd 27 mm, vikt 2,8 g, skruvmekanism.
STRÖMDAHLS, örhängen, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor, höjd 1,5 mm, krokar, vikt 2,5 g.
HÄNGE, förgylld metall, bärnsten, höjd 80 mm, vikt 46,5 g, limrester, fattningen ha släppt på några ställen.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct enligt gravyr, ca W/VS, stl 17,75 mm, vikt 2,7 g, nagg på kulett.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, längd ca 110 cm, knutet, vikt 314,9 g, några pärlor är skadade.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca Light Brown/SI-P, stift, vikt 1,3 g.
ANDREAS MIKKELSEN, collier, sterlingsilver, design Ove Wendt, Danmark, diameter 11 cm, vikt 96,7 g.