Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 juli 2022
ENGELBERT, armring, silver, Stigbert för Engelbert, Stockholm 1947, 54x63 mm, vikt 58,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalslipade safirer, åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, vikt 1,5 g, stift, saknar snurrebussar.
DAVID ANDERSEN, örhängen, förgyllt sterlingsilver, svart och vit emalj, Norge, mått 19 mm, clips, vikt 6,7 g, små emaljskador.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 5,2 g.
BROSCH,18K guld, pärla, emalj, rosenslipade diamanter, fransk stämpel, höjd 33 mm, vikt 3,9 g.
Smycken Påhängen
PÅHÄNGEN, 18K vitguld, droppslipade safirer ca 1,57 ctv, höjd 16,5 mm, vikt 2 g.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/P, diameter 13 mm, vikt 1,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-TCr/P, diameter 12 mm, huggies, vikt 2,1 g, några diamanter har inneslutningar som når ytan.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade sötvattenspärlor, behandlad corund, peridoter, citriner, höjd 55 mm, vikt 6,7 g, stift.