Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 juli 2022
Smycken Skjortknappar
SKJORTKNAPPAR, 18K guld, pärlemor, diamanter, Dahlgren & Co, Malmö 1959, vikt 2,8 g, etui.
RING, 18K guld, smaragdslipad citrin, stl 19,75 mm, vikt 3,4 g, citrinen med slitage och nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 18 åttkantslipade diamanter ca 0,54 ctv, stl 18,75 mm, vikt 3,7 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
RING, 18K guld/platina, rosenslipade diamanter, Strömdahls 1954, stl 16,25 mm, vikt 11,7 g, inre ringskena, sprickor i ramen.
RING, silver, cabochonslipad ametist, stl 16,75 mm, vikt 14,8 g, storleksändrad, inneslutning som når ytan.
BROSCH, silver, morganiter, Hugo Strömdals, Stockholm 1947, höjd 60 mm, vikt 25 g, nagg.
HELALLIANSRING, 14K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, stl 17 mm, vikt 0,9 g, några diamanter med skador och nagg.
HELALLIANSRING, 14K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, stl 17 mm, vikt 1,1 g, några diamanter med skador och nagg.
Smyckestillbehör Övrigt
VÅG, bland annat gram och carat, mäter till hundradelar, mått ca 11 x 7,5 cm,
SORGESMYCKE, 2 collier, 3 broscher, hårsmycke, örhängen, silver, onyx, örhängen G Dahlgren & Co, hårsmycke Täckholm, Stockholm 1890, längd 41 cm/42 cm, skruvmekanism, vikt 81,3 g.
SYSKONRING, 18K guld, 2 gammalslipade diamanter ca 0,18 ctv ca W/SI, ett nagg på kronan, stl 16,5 mm, Bengt Ericssons Guldsmedja, 1950, vikt 1,4 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW/VS, höjd 18 mm, vikt 1,8 g, slitna fattningar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW/VS, vikt 1,5 g, stift.