Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 juli 2022
HÄNGE MED KEDJA, 18K roséguld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca W-Cr/VVS-VS, kors, mått ca 21 x 14 mm, kedja 41/43 cm, vikt 3,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stift, diameter 6,5 mm, vikt 1,9 g, en mindre diamant med nagg på kuletten.
ENSTENSCOLLIER, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca W/VS, längd 42/45 cm, vikt 2,0 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca W/VS, stift, vikt 1,7 g.
RING, 18K guld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, varav mittstenen ca 0,08 ct, ca W-Cr/VVS-VS, storlek 17,5 mm, vikt 2,6 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stl 16 mm, vikt 2,2 g, en diamant är pique med inneslutning som når ytan.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW-TCr/VS, stift, vikt 1,2 g.
34 DIAMANTER, briljantslipade, 1,31 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, nagg på en diamant.
ALLIANSRING, 18K guld, 10 åttkantslipade diamanter 0,10 ctv enl gravyr, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,9 g, Lennart Magnusson Guld och Gravyr, Göteborg 1976.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 18 briljanter ca 0,40 ctv, ca TCa-Ca/ VS, stift, snurrebussar saknas, vikt 0,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,43 ctv, ca Cape/SI, stl 18,25 mm, vikt 2,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor, smaragder, höjd 27 mm, vikt 3,3 g, skruvmekanism.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,20 ct ca W/VS, stl 18,75 mm, D W Rahlen, 1915, vikt 3,2 g,
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct ca W/SI, stl 18,25 mm, Stig Johansson, 1956, vikt 4,9 g,
Smyckestillbehör Smyckeskrin
SMYCKESKRIN, imitationsläder, vinrött, ca 23,5×17×9 cm, 2 våningar, Design Philipp.
ENGELBERT, Slät ring, 18K tvåfärgat guld, 4 mm bred, stl 19,5 mm, vikt 5,6 g, bårder i blankt rödguld, mittdelen i borstat vitguld, Stockholm 1991.
ENGELBERT, Slät ring, 2-färgat guld 18K, 3,6 mm bred, kupad borstat vitguld, blankt guld, stl 19,5 mm, vikt 4,7 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljanter ca 0,12 ctv ca W-TCr/VS, stl 17,5 mm, stämplad JOL, 2,1 g.