Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 juli 2022
Smycken Herring
ENGELBERT, slät ring, 18K tvåfärgat guld, 3,5 mm bred, mittrand rödguld, sidor vitt guld, Stockholm 1987, stl 20 mm, vikt 4,0 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 3 briljanter 0,045 ctv, ca W/VS-SI1, 4 safirer ca 0,08 ctv, stl 17,25 mm, Strömdahl, 1980, vikt 2,7 g.
ENGELBERT, Alliansring, 2-färgat 18K guld, 7 briljanter 0,14 ctv enl gravyr, ca TCr/VS, stl 16,75+ mm, Stockholm 1986, vikt 2,7 g.
Smycken Slät ring
ENGELBERT, ring, 18K tvåfärgat guld, blank mittrand i rödguld, borstat vitguld på sidorna, Stockholm 1988, stl 17,25 mm, vikt 4,2 g.
PÄRLCOLLIER, lås i 18K guld, odlade pärlor, barocka i formen, pärlor ca 9 mm, längd 48 cm, vikt 46,9 g, behov av omträdning.
Visa varaSmycken Hänge med kedja
EFVA ATTLING, hänge/kedja, Hope, sterlingsilver, längd 44,5 cm, vikt 12,5 g, etui.
RING, 18K vitguld, rubin, 24 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,19 ctv ca W/SI, stl 17 mm, vikt 5,8 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv ca W/VS-SI, Guld Carlsén, vikt 1,1 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, odlade pärlor, 6 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, höjd 2,5 mm, vikt 4,4 g, skruvmekanism.
HÄNGE, 14K guld, opaler, 5 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, höjd 32 mm, vikt 4,5 g, en opal med nagg.
HÄNGE, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS, 8,3x14,5 mm, vikt 1,1 g.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, gammal slipad diamant ca 0,37 ct, ca W(H)/P2, vikt 0,8 g, skador på diamant varav ena i anslutning till inneslutning.
RING, 18K vitguld, odlad boutton pärla, ca 9,6 mm, Dalgren & Co, Malmö 1936, stl 17,25 mm, vikt 3,5 g, pärlan har ytfel.
Visa varaSmycken Pärlcollier
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, barocka, ca 2-6 mm, lås i 18K guld med vita safirer, Dahlgren & Co, Malmö 1927, längd 65 cm, vikt 20,4 g, säkerhetskedja i silver, flera stenar är skadade.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,15 ct, ca Cr/SI, stl 16,75 mm, vikt 2,1 g.