Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 juli 2022
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 18+ mm, vikt 3,3 g, slitage, en diamant är skadad, svaga fattningar.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,20 ctv TW/VS, stl 16 mm, vikt 3,4 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,25 ct, ca Cr/P1, 2 slitna klor, stl 17 mm, vikt 2,3 g (stor inverterad natural).
ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 4,1 g.
Ädelstenar Smaragder
SMARAGD, ovalslipad, ca 2,37 ct, mått 8 x 10,5 x 4,5 mm, smaragden har inneslutningar som når ytan, nagg.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 1,05 ct ca W(H)/P2, stl 16 mm, vikt 2,7 g.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, manschetter, Ceson, Göteborg 1968, höjd 14 cm, vikt 349,6 g, fylld botten, en manschett med buckla.
RING, 18K guld, 46 briljantslipade diamanter 0,19 ctv, ca TW/VS, stl 17+ mm, vikt 2,4 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 17,25+ mm, vikt 3,8 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter, rubiner, stl 18 mm, vikt 3,0 g, spricka i ringskenan.
ARMBAND, 18K guld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca W-TCr/VVS-VS, evighetssymbol, längd 16/18 cm, vikt 3,4 g.
PÄRLCOLLIER, möjligen orientaliska pärlor, doserad 1,5-5 mm, lås i 18K guld med två fasetterade diamanter, trasig och med lösa pärlor.
Accessoarer Glasögon
LORGNETTE, silver, syntetisk grön spinell, markasiter, kedja ca 90 cm, vikt 35,3 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 1,00 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, TW-W(G-H)/SI-P, stl 16 mm, vikt 3,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter, 0,48 ctv enl gravyr, ca TW(G)/SI, Guldkedjan GK, Varberg 1984, stl 18,25 mm, vikt 3,7 g.
ENSTENSRING, 14K vitguld, svart diamant, ca 2,20 ct, stl 18,25 mm, vikt 6,5 g, nagg.