Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 juli 2022
COLLIER, lås i förgyllt silver, kulor troligen i metall, blandad kvarts, längd 44 cm.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 4,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 1,9 g, diameter 7 mm.
PÄRLCOLLIER, odlade något barocka sötvattenspärlor ca 10-12 mm, längd 45 cm, magnetlås i förgylld sterlingsilver, vikt 93,3 g, knutet.
GEORG JENSEN, hänge, Daisy, förgyllt silver, vit emalj, diameter ca 18 mm, vikt 2,8 g.
UPPLÄGGNINGSBESTICK, silver / stål, 2 delar, Kultakeskus Oy, Finland, 1990, vikt 148,8 g, något skadat plastskydd.
RING, 18K vitguld, 2 briljant- och 6 åttkantslipade diamanter enligt gravyr 0,28 ctv ca W/VS-SI, stl 16,5 mm, Bo Cedstam 1974, vikt 4,9 g.
RING, 18K vitguld, en större och 10 mindre briljanter ca 0,60 ctv ca W-Cr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,6 g, huvudstenen har en skada under rondisten nära en klo, även ett mindre nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, peridoter, 16 briljantslipade diamanterca 0,08 ctv, höjd 16 mm, vikt 5 g, stift, saknar snurrebussar.
RING, 14K vitguld, tanzanit, 2 briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, stl 17 mm, vikt 1,7 g.
ALTON, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 15,5 mm, vikt 3,7 g, gravyr.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, trapetsslipade diamanter ca 0,22 ctv, höjd 14,9 mm, vikt 1,5 g, stift.
Silver Fat
MAPPIN WEB, fat, sterlingsilver, vit kalcedon, London 1913, diameter 85 mm, vikt 39,2 g, sliten förgyllning.