Avslutad | Klassiska – Lördag 18 juni 2022
TENNISARMBAND, 18K guld, 52 st briljantslipade diamanter ca 7,44 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 11,0 g
ALTON, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,52 ct, ca TCr(I)/VS2, Falköping 1969, stl 16,25 mm, vikt 2,0 g, gravyr, något slitna klor, diamanten har nagg vid rondisten.
BJÖRN JÄGERSTIG, alliansring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca River-Cr/VS, Stockholm 1978, stl 16,25+ mm, vikt 4,4 g, några diamanter naturaler och extra fasetter.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 5,81 ctv, bruna/SI-P, stl 17 mm, vikt 22,5 g, flera diamanter med skador och nagg.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 8-8,5 mm, något barocka, lås 18K vitguld med odlad pärla och 4 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, längd 88 cm.
TRESTENSRING, 18K guld/vitguld, gammalslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TCr-TCa/SI-P, stl 18,5 mm, vikt 4,8 g, skadade stenar.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,04 ct enligt gravyr, ca TCa(K)/P2, skada på rondist/krona, stl 18,5 mm, vikt 3,5 g,
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,58 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 9,6 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir 2,51 ct, rosen- samt briljantslipade diamanter 1,34 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 8,7 g.
TRESTENSRING, 18K guld, 3 gammalslipade diamanter om totalt ca 0,60 ctv, ca W(H)/VS-P, stl 16,25 mm, vikt 1,9 g, diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 18,2 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 84 briljantslipade diamanter ca 1,57 ctv, ca W-TCa/VVS-VS, längd 17,5 cm, vikt 8,8 g.
CARMOSÉHÄNGE, 18K vitguld, ovalslipad rubin ca 1,39 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca W/VS-SI, vikt 3,8 g, rubinen med inneslutningar som når ytan.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerat, briljantslipade diamanter ca 1,58 ctv, TW-W/VS-SI, höjd 21 mm, vikt 18,8 g, stift/clips.
TENNISARMBAND, 18K guld, 84 briljantslipade diamanter ca 1,56 ctv, ca W-TCa/VVS-VS, längd 17,5 cm, vikt 9,2 g.
ENSTENSCOLLIER, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,09 ct, ca W/VS, längd 41/44 cm, vikt 1,8 g.