Avslutad | Klassiska – Lördag 18 juni 2022
RING, 18K vitguld, behandlad ovalslipad rubin ca 1,20 ct, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 7,0 g, svaga fattningar, rubin med nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,44 ct, ca TW(G)/VS2-SI1, stl 17 mm, vikt 4,2 g, gravyr.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,83 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stl 19,5 mm, vikt 5,1 g, storleksändrad, några diamanter har nagg och naturaler.
RING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, 20 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-Cr/VS, Rosengren & Eriksson Guldsmedja, Stockholm 1975, stl 15,75 mm, vikt 9,6 g.
BROSCH, 18K guld, blomma, odlad pärla ca 6 mm, safirer, Italien, bredd ca 38 mm, vikt 14,3 g, nagg på safirer..
RING, 14K vitguld, briljantslipad diamant 0,60 ct R(E)/IF inskription GIA 7246490028, 6 briljanter ca 0,10 ctv, stl 15,5 mm, vikt 2,3 g, gravyr.
HÄNGE/MEDALJONG, öppningsbar, låghaltigt guld, ögla i 18K guld, plats för 5 fotografier, antik, höjd 35 mm, vikt 7,9 g, flertal bucklor och skador.
LANTZ, ring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW/VVS, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stl 15,25 mm, vikt 7,2 g, originalask.
COLLIER, 14K trefärgat guld, stickad och tvinnad, bredd 6 mm, längd 45 cm, vikt 25,0 g.
COLLIER, 14K guld, cabochonslipade safirer, gammalslipad diamant ca 0,14 ct, rosenslipad diamant, pärla, Jugend, Ryssland 1900-talets början, längd 45,5 cm, vikt 7,9 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 69 briljantslipade diamanter ca 1,18 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, längd 17,5 cm, vikt 7,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7-7,5 mm, 2 rader, längd 45 cm, lås i 18K vitguld, vikt 63,9 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TCa(K-L)/VS-SI, vikt 1,7 g, snurrebussar ej i vitguld, nagg.
Visa varaSmycken Collier
ENSTENSCOLLIER, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca W/VS, längd 42/45 cm, vikt 2,0 g.
CARMOSÉHÄNGE, 18K vitguld, ljusblå safir ca 1,69 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,78 ctv, ca W/VS-SI, höjd 20 mm, vikt 2,8 g.
HALSKEDJA, 18K guld, ärtlänk, troligen Johan Forsberg, Luleå 1800-talets mitt, längd 175 cm, vikt 17,3 g, några skadade länkar, gravyr på låset.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca W-Cr/VS-SI, kors, hängets höjd 40 mm, längd 45 cm, vikt 6,3 g.
HANS PETTER VOGT, 11 skedar, silver, Kristianstad 1788, vapen, längd 16,5 cm, vikt 443,1 g, linda.
JACOB FICK, 6 skedar, silver, Kristianstad tidigt 1800-tal, längd 21,5 cm, vikt 434,7 g, monogram, linda.