Avslutad | Klassiska – Lördag 18 juni 2022
RING, 18K guld/platina, antikslipad diamant ca 0,42 ct,Yellow/skador samt inverterad natural, 6 rosenslipade diamanter varav en skadad, stl 18,25 mm, vikt 2,2 g.
TRANCHERBESTICK, 2 delar, silver, Art Deco, Jean Hyères, Paris 1920, vikt 224,4 g, etui.
RING, 18K guld, droppslipad safir ca 1,52 ctv, trapetsslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca W-Cr/VS-SI, carréslipade safirer, stl 16,25 mm, vikt 7,1 g, några safirer med nagg och skador, svaga fattningar.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, barocka odlade sötvattenspärlor, 44 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 56-60 mm, krokar, vikt 24,6 g, pärlorna har sprickor, någon diamant med nagg.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade barocka sötvattenspärlor, 42 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-TCr/VS-P, höjd 60 mm, krokar, vikt 25,2 g, någon diamant med nagg.
K. ANDERSON, trancherbestick, silver, modell Svensk Spetsig, Stockholm 1905, längd 24,5 - 30,9 cm, totalvikt 262,7 g, monogram, etui.
KRYDDSET, 5 delar, silver samt glasinsats, delvis förgyllt, 2 saltkar, 2 pepparströare, 1 senapskar och 3 skedar, importerade av C.G. Hallberg från Birmingham ca 1920, höjd 3-9 cm, totalvikt 280,9 g, schatull, små bucklor, glaset har små nagg.
RING, 14K vitguld, svart stjärnsafir ca 10,00 ct, briljantslipade diamanter, stl ca 15 mm, vikt 6,0 g.
HÄNGE, 14K vitguld, svart stjärnsafir ca 30,00 ct, briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, höjd 30 mm, vikt 11,5 g.
RING, 18K vitguld, 30 briljantslipade diamanter ca 2,07 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 6,0 g, en skadad diamant.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,04 ct, ca TW(G)/SI1-SI2, flandersslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VS, Kenneth Magnell, Stockholm 2010, stl 15,5 mm, vikt 5,4 g, två flandersslipade är skadade.
ALLIANSRING, 18K guld, 14 flandersslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW/VS, Kenneth Magnell, Stockholm 2012, stl 15,75 mm, vikt 4,0 g, en diamant med nagg.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 50 briljanter ca 3,52 ctv, ca TW/VS-SI, Längd 19 cm, Vikt 11,8 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 25 briljanter ca 1,75 ctv, ca TW-W/VS-SI1, 25 smaragder ca 2,50 ctv, 2 har mindre skador, inneslutningar, Längd 18,2 cm, Vikt 15,9 g, säkerhetsåtta, stämplad 750.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 8,3 mm, längd 84 cm, knutet, vikt 73,1 g, saknar lås.