41 - 60 av 372
1234...19 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 18 juni 2022

Klubbad för

DIAMANT, briljantslipad 0,93 ct, ca TW(F)/VVS1.

Utrop: 60 000 kr

DIAMANT, briljantslipad 0,76 ct, ca TW(F)/VVS1.

32 500 kr

Utrop: 22 000 kr

RING, 18K guld/platina, antikslipad diamant ca 0,42 ct,Yellow/skador samt inverterad natural, 6 rosenslipade diamanter varav en skadad, stl 18,25 mm, vikt 2,2 g.

Utrop: 3 900 kr

TRANCHERBESTICK, 2 delar, silver, Art Deco, Jean Hyères, Paris 1920, vikt 224,4 g, etui.

Utrop: 2 000 kr

ARMBAND, 18K guld, flätad länk, längd 19 cm, vikt 23,4 g.

13 400 kr

Utrop: 12 000 kr

RING, 18K guld, droppslipad safir ca 1,52 ctv, trapetsslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca W-Cr/VS-SI, carréslipade safirer, stl 16,25 mm, vikt 7,1 g, några safirer med nagg och skador, svaga fattningar.

Utrop: 16 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, barocka odlade sötvattenspärlor, 44 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 56-60 mm, krokar, vikt 24,6 g, pärlorna har sprickor, någon diamant med nagg.

5 600 kr

Utrop: 3 900 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade barocka sötvattenspärlor, 42 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-TCr/VS-P, höjd 60 mm, krokar, vikt 25,2 g, någon diamant med nagg.

4 700 kr

Utrop: 3 900 kr

K. ANDERSON, trancherbestick, silver, modell Svensk Spetsig, Stockholm 1905, längd 24,5 - 30,9 cm, totalvikt 262,7 g, monogram, etui.

1 400 kr

Utrop: 1 600 kr

KRYDDSET, 5 delar, silver samt glasinsats, delvis förgyllt, 2 saltkar, 2 pepparströare, 1 senapskar och 3 skedar, importerade av C.G. Hallberg från Birmingham ca 1920, höjd 3-9 cm, totalvikt 280,9 g, schatull, små bucklor, glaset har små nagg.

Utrop: 2 500 kr

RING, 14K vitguld, svart stjärnsafir ca 10,00 ct, briljantslipade diamanter, stl ca 15 mm, vikt 6,0 g.

Utrop: 3 800 kr

HÄNGE, 14K vitguld, svart stjärnsafir ca 30,00 ct, briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, höjd 30 mm, vikt 11,5 g.

Utrop: 4 800 kr

RING, 18K vitguld, 30 briljantslipade diamanter ca 2,07 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 6,0 g, en skadad diamant.

Utrop: 20 000 kr

RING, 18K vitguld, mabépärla ca 12 mm, stl 17,25 mm, vikt 6,9 g.

Utrop: 3 200 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,04 ct, ca TW(G)/SI1-SI2, flandersslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VS, Kenneth Magnell, Stockholm 2010, stl 15,5 mm, vikt 5,4 g, två flandersslipade är skadade.

47 000 kr

Utrop: 50 000 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 14 flandersslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW/VS, Kenneth Magnell, Stockholm 2012, stl 15,75 mm, vikt 4,0 g, en diamant med nagg.

Utrop: 5 600 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 50 briljanter ca 3,52 ctv, ca TW/VS-SI, Längd 19 cm, Vikt 11,8 g.

Utrop: 39 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 25 briljanter ca 1,75 ctv, ca TW-W/VS-SI1, 25 smaragder ca 2,50 ctv, 2 har mindre skador, inneslutningar, Längd 18,2 cm, Vikt 15,9 g, säkerhetsåtta, stämplad 750.

Utrop: 25 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 8,3 mm, längd 84 cm, knutet, vikt 73,1 g, saknar lås.

Utrop: 6 800 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,80 ct, ca Cr(J)/SI2, stl 17 mm, vikt 3,2 g, diamant med kulettfasett samt litet nagg.

17 000 kr

Utrop: 19 000 kr