Avslutad | Klassiska – Lördag 18 juni 2022
DOSA, silver, guilloche emalj, cabochonslipad safir, 5,0x8,5 cm, vikt 121,6 g, emaljskador.
TIFFANY & CO manchettknappar, 18K guld, ovala, gravyr G, 18,7x13,4mm, vikt 9,1 g.
RING, 18K vitguld, gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/SI, stl 18 mm, vikt 6,0 g.
RING, 18K guld/platina, trapettslipade safirer, gammalslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/SI, åttkantslipade diamanter 0,38 ctv, ca W-CR/SI-P, stl 18,25 mm, vikt 3,4 g, några diamanter har skador och nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipade och åttkantslipade diamanter 0,52 ctv, ca W/SI, Stockholm 1975, stl 16 mm, vikt 5,2 g.
HÄNGE/KEDJA, hjärta, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W/SI, längd 40 cm, vikt 6,8 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,99 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 5,4 g.
ALLIANSRING, platina, 11 briljantslipade diamanter ca 0,94 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 7,3 g.
RING, 18K vitguld, blå safir ca 7,04 ct, inga tecken på värmebehandling, Sri Lanka, certifikat från ALGT, 20 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-P, stl 17 mm, vikt 4,4 g.
ENSTENSRING, 18K rodierat guld, briljantslipad diamant ca 0,75 ct, ca Cr(J)/VS2, brun ton, stl 17+ mm, vikt 5,7 g, diamanten har nagg på kronan, litet nagg på kuletten och extra fasett vid rondisten.
RING, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W(H)/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,9.
RING, 18K vitguld, briljanstlipad diamant ca 0,30 ct, ca TCr(I)/VS, stl 17,25 mm, vikt 8,4 g.
RING, 18K guld, rubiner, 6 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 5,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW/SI, Sven Wranges, Göteborg 2000, stl 16,5 mm, vikt 4,3 g.
ENSTENSRING; 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,88 ct, ca TW(G)/SI1, stl 17,25 mm, vikt 8,9 g.
RING, 14K vitguld, 39 prinsesslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-W(G)/SI-P, 46 åttkantslipade diamanter ca 0,0,25 ctv, stl 17,5 mm, vikt 6,2 g, ett fåtal diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,43 ct, ca River/SI2, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,25 mm, vikt 5,1 g, gravyr, ringen är i behov av rodinering.