Avslutad | Klassiska – Lördag 18 juni 2022
JACKETRING, 18K guld, rubiner, 23 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, stl 15,5 mm, vikt 7,9 g, rubiner med slitna fasettkanter.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 1,7 g, den ena diamanten med mindre natural vid rondist.
RING, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, varav mittstenen ca 0,08 ct, ca W-Cr/VVS-VS, storlek 17,5 mm, vikt 2,6 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 133 briljantslipade diamanter ca 4,07 ctv, ca TW-Ca/VVS-VS, storlek 17 mm, vikt 4,2 g.
COLLIER, 18K vitguld, kuddslipad diamant ca 0,30 ct, ca Yellow/SI, 14 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca TW-TCr/VS, mått ca 6,0 x 6,0 mm, längd 42/45 cm, vikt 2,1 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, odlad pärla ca 6,6 mm, gammalslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca Cr/SI-P, Axelssons Guldsmedsaktiebolag, Stockholm 1917, stl 16,75 mm, vikt 3,0 g, några diamanter med nagg och skador.
RING, 18K guld, droppslipad diamant 1,44 ct, ca Cr-TCa(J-K)/VVS, briljantslipade diamanter 0,17 ctv enligt gravyr, ca TW/VS-SI, stl 16,5+ mm, vikt 4,6 g.
ARMBAND, 18K guld, ärtlänk, berlocker varav 3 st hjärtan och en stjärna, längd 18 cm, vikt 23,4 g, små bucklor.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 6,7 g, en diamant är skadad.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca TW/VS-SI, stift, vikt 6,4 g.
COLLIER, 18K guld/vitguld, 2 cabochonslipade blå safirer, längd 45 cm, vikt 33,7 g, italienska stämplar.
ARMRING, 18K guld, pärla, gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-Cr/SI-P, Dahlgren & Co, Malmö 1918, öppningsbar, innermått 57 x 54 mm, säkerhetskedja, vikt 8,0 g.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld som är förgyllt i roséguld, 334 briljantslipade diamanter ca 11,69 ctv, ca TW-Cr(F-J)/VS-P, längd 80 cm, vikt 29,0 g, missfärgningar på guldet, diamanter med nagg.
HÄNGE, kors, 18K guld, rosenslipade diamanter, Pehr Fredrik Palmgren, Stokholm 1865, mått 25x32 mm, vikt 2,5 g.
BROSCH, 18K guld/sterlingsilver, gammalslipad diamant ca 0,16 ct, rosenslipade diamanter, mått 10x25 mm, vikt 3,6 g, etui.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, droppslipad smaragd ca 0,60 ct, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 82 briljantslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, huggies, höjd 25 mm, vikt 5,1 g.