Avslutad | Klassiska – Lördag 18 juni 2022
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade safirer ca 3,02 ctv, 88 briljantslipade diamanter ca 1,03 ctv, ca TW/VS, höjd 29 mm, vikt 5,9 g, krokar, enstaka diamanter med skador.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 23 prinsesslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 42 cm, vikt 4,3 g.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,57 cv, längd 42 cm, vikt 3,5 g, estaka diamanter med skada och nagg.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 5,8 g, diverse nagg.
ARMBAND, 18K guld/vitguld, 5 ovalslipade rubiner, 20 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 19 cm, vikt 11,6 g, 1 diamant skadad, några rubiner med nagg.
ALLIANSRING, platina, 7 briljantslipade diamanter enligt gravyr 1,00 ctv ca W-Cr/SI, stl 16 mm, vikt 2,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 flandersslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TCr-Cr(I)/SI1, stift, vikt 1,7 g.
RING, låghaltigt guld/silver, rosenslipade diamanter, stl 17,25 mm, vikt 3,0 g, nagg på diamanterna, omarbetad.
ARMBAND, 18K guld, malakiter, längd ca 18 cm, säkerhetskedja, vikt 56,2 g, malakiterna har slitage.
BROSCH, 18K guld, malakit, Jakob Engelberth Torsk, Stockholm 1895, längd 60 mm, vikt 18,9 g, malakiten är trasig och limmad.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 77 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-TCa(G-L)/SI, längd 18 cm, vikt 8,4 g, ett fåtal diamanter med nagg.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, flandersslipad diamant 0,75 ct, TCr(I)/VS2, IGI certifikat 478198222, 44 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 45 cm, vikt 3,2 g, enstaka sidostenar har nagg.
BROSCH, förgyllt silver och granater, 4,2 cm i diameter, liten ögla för att ha som hänge, tennlödningar, vikt 17,6 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 49 briljantslipade diamanter ca 4,57 ctv, ca W-TCr/VVS-VS, längd 16 cm, vikt 14,1 g, enstaka diamanter med mindre nagg på kulett.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 52 briljantslipade diamanter ca 4,04 ctv, ca W-TCr/VVS-VS, längd 17 cm, vikt 13,7 g, enstaka diamanter med mindre nagg på kulett.
ARMBAND, 18K vitguld, blå safir, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 17 cm, vikt 1,9 g.