Avslutad | Moderna – Lördag 9 april 2022
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade safirer, ca 1,40 ctv, 16 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-Cr/VS-P, höjd 23 mm, vikt 3,1 g, stift.
BORGILA, smyckeset, collier och örhängen, sterlingsilver, lila emalj, Stockholm 1957, längd 38 cm, total vikt 70,8 g, örhängen med skruv, (d.)
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,50 ct, ca Cr(J)/VS1, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv,ca TW-W/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 4,3 g, mittstenen med liten skada på kuletten.
ZEN, ring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,65 ctv, ca TCa-Ca/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 4,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, pärla, ostron, troligen Stigbert och Engelbert, 1,8 g. endast en snurrebuss.
RING, 18K roséguld, flerfärgade behandlade safirer ca 5,91 ctv, stl 17,25 mm, vikt 5,3 g, en sten med skada.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, flerfärgade behandlade safirer ca 10,32 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca W-Cr/VS-P, höjd 35 mm, vikt 13,7 g, stift.
ARMBAND, 18K roséguld, flerfärgade behandlade safirer ca 7,64 ctv, längd 18 cm, vikt 9,5 g.
COLLIER, 18K vitguld, South Sea pärla 13,5 mm, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, längd 41,5 cm, vikt 8,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 62 briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca W-TCa/VS-P, höjd 12,5 mm, vikt 2,2 g, huggies.
HÄNGE, 18K svartrodinerat guld, odlad South Seapärla ca 17,3x18 mm, off round, svarta diamanter ca 2,40 ctv, höjd 32 mm, vikt 11,7 g, några diamanter med nagg och skador och naturliga håligheter.
RING, 18K roséguld, baguetteslipade behandlade rubiner ca 1,04 ctv, 54 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 5,9 g.
EFVA ATTLING, ring, Little Kaboom & Stars Ring, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,17 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 6,9 g, originalask.
OLE LYNGGAARD, hänge, Lace, 18K guld, grönt sidenband, sterlingsilver, hängets höjd 26 mm, vikt 12,8 g.
CHOPARD, ring, Happy diamonds, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter 0,12 ctv, ca TW/VVS, ref. nr 4305, stl 15,75 mm, vikt 5,5 g.