Avslutad | Moderna – Lördag 9 april 2022
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K guld, delvis rodinerat, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W(H)/VS2, höjd 12 mm, vikt 1,9 g, mindre nagg på kuletten.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 44 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-TCa/VS, längd 42 cm, vikt 8,9 g.
ELON ARENHIL, ring, 18K guld/vitguld, delvis matt yta, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW/VS, Malmö 1987, stl 18 mm, vikt 10,9 g.(d)
RING, 18K rodierat guld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TCa(K-L)/P1, 12 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 15,5 mm, vikt 5,1 g.
RING, 18K vitguld, 36 briljantslipade diamanter ca 3,78 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 18 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,26 ct, ca TW/SI, stl 17,5 mm, vikt 3,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,31 ct, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 3,8 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca W/VS, 14 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, stl 18 mm, vikt 4,2 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 0,60 ctv, ca Tw-TCr/VS-SI, vikt 1,3 g, stift, inneslutning når ytan, nagg på kulett.
GEORG JENSEN, brosch, sterling silver, troligen onyx, Nanna och Jørgen Ditzel, nr 328, mått ca 5,5x4 cm, vikt 24,7 g.
GEORG JENSEN, manshettknappar, nr 605, sterlingsilver, onyx, 19x10 mm, vikt 14,1 g, originaletui.
SCHALINS, ring, Norrsken Himla, 18K roséguld, briljantslipade diamanter 0,45 ctv, 1 briljantslipad diamant 0,25 ct W/VS samt 10 briljantslipade diamanter 0,20 ctv W/SI,18,25 mm, vikt 4,6 g.
GEORG JENSEN, brosch, Möbius, nr 374, sterlingsilver, design Torun Bülow-Hübe, bredd ca 7 cm, vikt 46,0 g, ask.
BVLGARI, armband, sterlingsilver, beige snöre, ljusterbar storlek, vikt 11,0 g, slitage, originaletui.
COLLIER, karneol, sterlingsilver, dobbar som passar Lynggaard, längd 36 cm, vikt 64,8 g.