Avslutad | Moderna – Lördag 9 april 2022
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 60 briljantslipade diamanter ca 1,56 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, höjd 2,7 cm, vikt 5,2 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade saltvattenspärlor ca 7,4 mm, 6 briljanter ca 0,05 ctv, stift/clips, vikt 5,4 g.
RIVIERECOLLIER, 18K roséguld, 132 briljantslipade diamanter ca 10,73 ctv, ca TW-W-VVS-VS, längd 42 cm, vikt 33,2 g, några diamanter med mindre nagg på kuletten.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 56 briljantslipade diamanter ca 4,81 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, längd 18,5 cm, vikt 14,6 g, några diamanter med nagg på kulett.
GEORG JENSEN, örhängen, nr 371B, sterlingsilver, Torun Bülow-Hübe, mått 35x30 mm, clips, vikt 16,7 g, originalask.
BVLGARI, örhängen, 18K guld, Bvlgari Bvlgari, svart onyx, serie nr 85814-322452, ref nr CFC99A och CFC8XK, certifikat, stift, vikt 3,3 g, originaletui, ytterkartong.
EFVA ATTLING, ring, High & I love you on the side, 18K vitguld, 3 prinsesslipade diamanter 0,15 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 8,1 g.
DAMIANI, collier, 18K vitguld, 23 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW/VS, 39 cm, vikt 7,3 g.
RING, 14K guld, matterad bergkristall, 15 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, stl 16,5 mm, vikt 11,8 g.
RING, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 14,5 mm, vikt 12,1 g, enstaka diamanter är skadade.
CARTIER, ring, Love, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter 0,22 ctv, ref.nr J06132, stl 18,25 mm (57), vikt 9,4 g.
BVLGARI, örhängen, Bvlgari Bvlgari, 18K vitguld, onyx, clips, längd 29 mm, vikt 15,5 g.
STIGBERT, collier, 18K guld, bergkristall ca 50,0 ct, Engelbert , Stockholm 1947, längd 62 cm, vikt 23,9 g, bergkristallen med nagg på ena hörnet.
BVLGARI, ring, B.Zero1, 18K vitguld, 3 band, stl 51 (16,25 mm), vikt 8,9 g, certifikat, visst slitage.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 1,52 ctv, ca TCr-TCape/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g, några diamanter med skadad kulett.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,86 ctv, varav mittstenarna ca 0,64 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, stift, vikt 3,4 g.