Avslutad | Moderna – Lördag 9 april 2022
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, bandagat, ljusblå safirer, 12 briljantslipade diamanter, Mandelstam, höjd 54 mm, vikt 10,2 g, krokar, originalask.
GEORG JENSEN, collier, Cascade, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW/VS, längd 47 cm, vikt 7,7 g, slitage på kedjan.
GEORG JENSEN, örhängen, Cascade, 18K vitugld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 2 g, stiftet är något skevt.
ANNA GRETA EKER, armring, silver, blå topas, signerad, Kultaseppä Oy, Åbo 1959, 5,5x6 cm, vikt 43,6 g, stenen något lös i sin fattning.
REY URBAN, ring, silver, sockertoppsformad ametist, Stockholm 1962, stl 14,25 mm, vikt 8,8 g, storleksändrad.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,71 ct, ca TW(G)/VS2-SI1, stl 16,5 mm, vikt 10,2 g, 2 mindre nagg på diamantens krona, extra fasett vid rondisten.
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-Cr/VS-SI, höjd 58 mm, vikt 3,7 g.
POMELLATO, collier, Tabou, 18K guld/silver, rodolitgranater, längd 38 cm, vikt 9,7 g, originaletui och ytterkartong.
DAVID YURMAN, hänge med kedja, 18K guld, bokstaven A, 4 briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, längd 40,5/43/45,5 cm, vikt 3,0 g, originaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 40 flerfärgade behandlade safirer och tsvaroriter ca1,44 ctv, höjd 50 mm, vikt 6,4 g, stift.
RING, 18K roséguld, flerfärgade behandlade safirer ca 6,65 ctv, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g, enstaka safirer med skador och nagg.
DRAKENBERG SJÖLIN, pärlörhängen, Le Pearl Studs, 18K guld, odlade pärlor, stift, vikt 3,2 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K roséguld, ametister och rubiner, längd 41,5 cm, vikt 11,1 g.
HELALLIANSRING, 18K roséguld, 13 smaragdslipade safirer ca 4,95 ctv, stl 17 mm, vikt 3,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerat, 2 navetteslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TCa/VS, 50 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca W-Ca/VS-P, höjd 24 mm, vikt 5,7 g, stift.
ENGELBERT, alliansring, 18K vitguld, Petit Ring, 32 briljantslipade diamanter, enligt certifikat 0,12 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 1,5 g, originaletui.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 2,3 g.