Avslutad | Moderna – Lördag 9 april 2022
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW-W/VS, höjd 15 mm, vikt 3,2 g, huggies, en diamant har nagg på kronan.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,83 ctv, ca W-TCr/VVS-VS, storlek 17,25 mm, vikt 3,1 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,51 ct, ca Ca(N)/P1, stl 15,75 mm, vikt 9,7 g, inneslutningar som når ytan.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VS, höjd 16 mm, vikt 3,1 g, huggies.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS, höjd 16 mm, vikt 3,1 g, huggies, en diamant har nagg på kronan.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW/VS, höjd 15 mm, vikt 3,3 g, huggies, en diamant har nagg vid rondisten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 1,03 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 4,0 g,
ARMBAND, 18K roséguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca W-TCr/VVS-VS, kors, längd 16/18 cm, vikt 2,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TCr-TCa/VVS-VS, stift, vikt 1,7 g.
ENSTENSRING, platina, kuddslipad diamant 1,50 ct, Fancy Light Yellow/SI1, GIA certifikat 5202507673, Kaplans Safir, Stockholm 2021, stl 15+ mm, vikt 2,8 g.
LANTZ, ring, 18K matterat vitguld, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, stl 16,75 mm, vikt 4,9 g.
LANTZ, ring, 18K matterat vitguld, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, stl 16,75 mm, vikt 5 g.
BVLGARI, ring, B.zero1, 18K vitguld, stl 16,75+ mm (53), vikt 7,6 g, slitage, originaletui.
OLE LYNGGAARD, berlock, Sweet Drop, 18K guld, fasetterad blå topaz, briljat 0,01 ct, ca TW/VS, vikt 4,4 g.
GEORG JENSEN, ring, Fusion, 3 delar, 18K trefärgat guld, stl 52 (16,25 mm), vikt 14,9 g, originaletui.
RING, 18K guld, cabochonslipad månsten 8,90 ct, snidade rosa turmaliner 0,86 ctv, 4 gula safirer, briljantslipade diamanter, Mandelstam, stl 18 mm, vikt 6,5 g, en turmalin är skadad.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, behandlad lila jade, rosa spineller 1,26 ctv, briljantslipade diamanter 0,04 ctv, Mandelstam, höjd 34 mm, stift, vikt 8,5 g originalask.