Avslutad | Moderna – Lördag 9 april 2022
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,10 ct, ca Fancy Dark Grayish Brown/P1, 54 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-TCr/VS, en diamant ca P, stl 17,25 mm, vikt 8,6 g.
RING, 18K vitguld, 230 prinsess- och briljantslipade diamanter ca 4,77 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 17 mm, vikt 9,2 g, svaga fattningar, flera diamanter med skador och nagg.
TRESOR PARIS, armband, rostfritt stål, onyxkulor ca 10,5 mm, kula i 18K vitguld med 120 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW-W/VS, strech, vikt 38,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,87 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 17,25 mm, enstaka diamanter med skador, några diamanter med nagg på kuletterna.
TRESOR PARIS, armband, rostfritt stål, 5 briolettslipade svarta diamanter ca 17,95 ct, ställbar längd, vikt 39,1 g, diamanterna har nagg.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, svarta diamanter ca 0,70 ctv, längd 16,5 cm, vikt 6,1 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 16,5 mm, vikt 6,3 g.
RING, 18K vitguld, kuddslipad diamant ca 0,56 ct, ca LY/VS, 24 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, W-Ca/VS, ca stl 17, mm, vikt 3,5 g.
THERESIA HVORSLEV, armring, silver, bergkristall, signerad, Alton, Falköping 1970, 5 x 6,5 cm, vikt 36,5 g.
COLLIER, 18K vitguld, kuddslipad diamant ca 0,35 ct, ca LY/VS, 14 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-Cr/VS, längd 44 cm, vikt 2,1 g.
EFVA ATTLING, 3 ringar, 18K vitguld, 2 släta ringar, en helalliansring, 44 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv ca TW/SI, stl 17,25 mm, total vikt 17,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 38 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/VS, höjd 9,7 mm, vikt 5,2 g, stift.
OLLE OHLSSON, hänge, 18K guld, dendritisk agat, eldopal, signerad, Stockholm 1982, höjd 52 mm, vikt 17,6 g, något skevt.(d)
PALLE BISGAARD, collier, 18K guld, stel, handgjord, Danmark, innermått ca 10,5x10 cm, vikt 37,1 g.
GEORG JENSEN, ring, 3-delad, Fusion, 18K vitguld / guld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv ca TW/VS, stl 48 (15,75 mm), vikt 14,0 g, gravyr i två av ringarna,
LANTZ, hänge med kedja, 18K guld/silver, månsten, höjd 18 mm, wire 42 cm, vikt 7,8 g, ej stämplad, etui
TIFFANY & CO, hänge med kedja, Olive Leaf, design Paloma Picasso, längd 46 cm, vikt 3,7 g.