121 - 140 av 249
1...678...13 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 9 april 2022

Klubbad för

RING, 18K guld, kuddslipad tanzanit 4,69 ct, IGI report 365955842, 70 briljantslipade diamanter ca 0,86 ctv, 2 safirer, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 5,7 g.

Utrop: 21 000 kr

CHOPARD, ring, Happy Diamonds, Love, 18K vitguld, 29 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 9,9 g.

Utrop: 8 800 kr

ÖRRINGAR, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, diameter 20 mm, vikt 1,2 g.

Utrop: 7 700 kr

RING, 18K vitguld, droppslipad diamant 1,03 ct, HPHT behandlad Fancy Vivid Orange-Yellow/VS2, färgförbättrad, GIA certifikat 2101114265, 459 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 10,0 g.

Utrop: 40 000 kr

TENNISARMBAND, 18K guld, 49 briljantslipade diamanter ca 4,61 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 16 cm, vikt 14,3 g, några diamanter med nagg på kuletten.

Utrop: 55 000 kr

Utrop: 40 000 kr

Utrop: 9 600 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-W/VVS-VS, kors, kedja längd 42/45 cm, vikt 2,5 g.

Utrop: 6 800 kr

ENSTENSCOLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,08 ct, ca W/VS, längd 42/45 cm, vikt 1,8 g.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

Utrop: 18 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, varav mittstenarna ca 0,64 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stift, vikt 3,6 g, enstaka diamanter med mindre nagg på kulett.

Utrop: 13 800 kr

COLLIER, 18K vitguld/guld, 7 radiant- och kuddslipade diamanter ca 6,55 ctv, ca Light Yellow/VVS2-VS2, briljantslipade gula diamanter ca 0,55 ctv, dropp- och briljantslipade diamanter ca 7,99 ctv, ca TW-Cr/VVS-P, längd 42 cm, vikt 34,3 g.

Utrop: 134 000 kr

TRESOR PARIS, armband, 18K vitguld, 6902 briljantslipade diamanter ca 60,30 ctv, ca TW-W/VVS-SI, berlock med 203 åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr/SI, längd 19/21 cm, vikt 99,8 g, svaga fattningar, en diamant saknas och flera är trasiga, skadade och har nagg.

Utrop: 320 000 kr

RING, 18K vitguld, hexagonalt slipad diamant ca 1,10 ct, ca TW(G)/VS1, 54 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 5,5 g, mittstenen har ett minimalt nagg på kronan.

Utrop: 52 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, svarta briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, vikt 4,7 g, stopp av imitationspärlor, flera diamanter med skador och nagg.

Utrop: 4 400 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,70 ct, ca TW(G)/VS1, Stjernswärd Juveler & Design, Stockholm 2008, stl 16,75+ mm, vikt 8,1 g, gravyr.

Utrop: 26 000 kr

RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 1,15 ctv varav mittstenen ca 0,50 ct, ca TW/VS, Stjernswärd Juveler & Design, Stockholm2007, stl 17,5 mm, vikt 11,4 g, gravyr.

20 000 kr

Utrop: 23 000 kr

RING, 18K vitguld, 290 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 17 mm, vikt 6,4 g, flera diamanter har nagg.

Utrop: 15 800 kr

Smycken Pärlarmband

Utrop: 5 700 kr

RING, 18K vitguld, hjärtslipad diamant ca 2,61 ct, ca TCa(L)/P1, 60 briljantslipade svarta diamanter ca 0,25 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,5 g, flera av de svarta diamanterna har nagg.

39 000 kr

Utrop: 42 000 kr