Avslutad | Moderna – Lördag 9 april 2022
Silver Vas
KARL-HEINZ SAUER, vas sterlingsilver, Öland 1985, signerad, höjd 21,5 cm, vikt 219,8 g, liten spricka.
BVLGARI, ring, 18K guld/stål, hematitkula ca 10 mm, ref.nr BA 1854, stl 17,25 mm, vikt 10,1 g.
EFVA ATTLING, Love bead ring, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter 0,18 ctv, TW/SI, stl 15,75 mm, vikt 4,2 g, originaletui.
EFVA ATTLING, ring, 18K vitguld, Viking & Stars, 25 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv ca TW/SI, stl 15,75 mm, vikt 2,8 g, gravyr, originaletui.
ALLIANSRING, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,99 ctv, ca W-TCape/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 3,8 g, enstaka med mindre nagg på kuletten.
SOPHIE BY SOPHIE, armband, Hjärta, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, längd 15-17 cm, vikt 1,4 g, ej stämplat.
TIFFANY & CO, collier, Hjärta, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, längd 41 cm, vikt 2,2 g, originaletui.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,67 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Kaplans Safir 2005, stl 16,5 mm, vikt 7,5 g.
EFVA ATTLING, ring, Wide & Stars Ring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,39 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 14,9 g.
OLE LYNGGAARD, collier, 3-radigt, 18K guld/silver, dobbar, längd 43 cm, vikt 22,1 g, etui.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-TCr/VS, höjd 16 mm, vikt 3,0 g, huggies.
GLENN ROLL, ring, 18K guld, ovalslipad ametist ca 11,0 ct, Stockholm 1989, stl 18 mm, vikt 11,5 g, ametisten rör sig något i fattningen och har lätt slitage. (d)
ENGELBERT, collier, silver, Stigbert, Stockholm 1973, mått 11,0x11,0 cm, vikt 40,4 g.
VICTOR JANSON, armring, silver, bergkristall, Lindesberg 1972, mått 6,5x6,0 mm, vikt 19,0 g.