Avslutad | Klassiska – Lördag 26 mars 2022
GRÄDDKANNA, silver, hänkel, på kvadratisk fot, London 1795, höjd 13,5 mm, vikt 85,4 g, bucklor.
Silver Vas
ERIK RÅSTRÖM, vas, silver, Råströms Silver- O Nysilverfabrik, Stockholm 1961, höjd 17,5 cm, vikt 400,1 g.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 5,4 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,79 ct, ca River(D)VS2, 26 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW(G)/VVS, stl 17,75 mm, vikt 5,7 g, mittstenen med nagg på kuletten.
BROSCH, 18K guld, smaragdslipad smaragd, antikslipade diamanter ca 0,50 ctv, längd 48 mm, vikt 5,5 g, smaragden med skada.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 112 navettslipade diamanter ca 6,36 ctv, ca gröna- gula- bruna- och orangefärgade nyanser/VS-P, 4 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TCa-Ca(K-N)/P, 417 åttkantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca TW-TCa(F-L)/VS-P, höjd 7,0 cm, vikt 23,5 g, stift, en åttkantslipad diamant saknas, flera diamanter har nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 7,6 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,64 ct, ca W/VS1, 20 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,6 g, mittstenen med en natural på rondisten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamnant ca 0,94 ct, ca TCa(K)/P1-P2, stl 17,75 mm, vikt 7,7 g, diamanten med skada på rondisten och nagg på kuletten.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,54 ctv, ca TW(F-G)/SI1-P1, Hellström & Åhrling, Stockholm, stl 17 mm, vikt 6,6 g, en sten med ytlig inneslutning, förminskningsskena invändigt, storleksändrad.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,32 ct, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 2,4 g.
RING, 14K vitguld, 20 briljantslipade diamanter 0,60 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 18,25 mm, vikt 3,1 g.
DAVID ANDERSEN, ring, 14K guld, smaragdslipad ametist ca 24,00 ct, odlade pärlor ca 3,5 mm, 1900-talets mitt, stl 18 mm, vikt 22,5 g, ametist med minimala nagg.
TRESTENSRING, 18K vitguld, äldre briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17 mm, vikt 2,3 g, en diamant med nagg på kuletten och en med skada.
W.A. BOLIN, collier, 18K guld, smaragder, briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv varav mittstenen ca 0,50 ct, ca TW-Cr/VVS-SI, längd 43 cm, vikt 29 g, enstaka smaragader med skador och nagg, originaletui.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 2,30 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv ca W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,4 g, en sten är skadad.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppslipade smaragder ca 10,56 ctv, 4 briljantslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca Cr/VS-SI, höjd 27 mm, vikt 7,1 g, stift, smaragderna med nagg och inneslutningar som når ytan.