161 - 180 av 321
1...8910...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 26 mars 2022

Klubbad för

GRÄDDKANNA, silver, hänkel, på kvadratisk fot, London 1795, höjd 13,5 mm, vikt 85,4 g, bucklor.

Utrop: 1 400 kr

Silver Vas

ERIK RÅSTRÖM, vas, silver, Råströms Silver- O Nysilverfabrik, Stockholm 1961, höjd 17,5 cm, vikt 400,1 g.

Utrop: 2 800 kr

ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 5,4 g.

4 800 kr

Utrop: 5 400 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,79 ct, ca River(D)VS2, 26 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW(G)/VVS, stl 17,75 mm, vikt 5,7 g, mittstenen med nagg på kuletten.

Utrop: 50 000 kr

BROSCH, 18K guld, smaragdslipad smaragd, antikslipade diamanter ca 0,50 ctv, längd 48 mm, vikt 5,5 g, smaragden med skada.

Utrop: 4 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 112 navettslipade diamanter ca 6,36 ctv, ca gröna- gula- bruna- och orangefärgade nyanser/VS-P, 4 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TCa-Ca(K-N)/P, 417 åttkantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca TW-TCa(F-L)/VS-P, höjd 7,0 cm, vikt 23,5 g, stift, en åttkantslipad diamant saknas, flera diamanter har nagg.

Utrop: 30 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 7,6 g.

Utrop: 5 600 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,64 ct, ca W/VS1, 20 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,6 g, mittstenen med en natural på rondisten.

12 800 kr

Utrop: 14 400 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamnant ca 0,94 ct, ca TCa(K)/P1-P2, stl 17,75 mm, vikt 7,7 g, diamanten med skada på rondisten och nagg på kuletten.

Utrop: 10 600 kr

DIAMANT, briljantslipad 0,74 ct, ca TW(G)/VVS.

Utrop: 28 000 kr

SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,54 ctv, ca TW(F-G)/SI1-P1, Hellström & Åhrling, Stockholm, stl 17 mm, vikt 6,6 g, en sten med ytlig inneslutning, förminskningsskena invändigt, storleksändrad.

Utrop: 33 000 kr

ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,32 ct, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 2,4 g.

Utrop: 5 300 kr

RING, 14K vitguld, 20 briljantslipade diamanter 0,60 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 18,25 mm, vikt 3,1 g.

4 300 kr

Utrop: 3 900 kr

DAVID ANDERSEN, ring, 14K guld, smaragdslipad ametist ca 24,00 ct, odlade pärlor ca 3,5 mm, 1900-talets mitt, stl 18 mm, vikt 22,5 g, ametist med minimala nagg.

7 000 kr

Utrop: 7 200 kr

TRESTENSRING, 18K vitguld, äldre briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17 mm, vikt 2,3 g, en diamant med nagg på kuletten och en med skada.

Utrop: 2 700 kr

W.A. BOLIN, collier, 18K guld, smaragder, briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv varav mittstenen ca 0,50 ct, ca TW-Cr/VVS-SI, längd 43 cm, vikt 29 g, enstaka smaragader med skador och nagg, originaletui.

Utrop: 22 500 kr

27 DIAMANTER, briljantslipade 1,03 ctv, LY/VVS-VS

Utrop: 3 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 2,30 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv ca W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,4 g, en sten är skadad.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppslipade smaragder ca 10,56 ctv, 4 briljantslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca Cr/VS-SI, höjd 27 mm, vikt 7,1 g, stift, smaragderna med nagg och inneslutningar som når ytan.

41 000 kr

Utrop: 28 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca W-Ca/VS-SI, vikt 1,3 g, nagg på kulett.

Utrop: 9 500 kr