Avslutad | Klassiska – Lördag 26 mars 2022
BROSCH, 18K vitguld, gula och blå safirer ca 14,10 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, fjäril, längd 73 mm, vikt 25,1 g.
RING, 18K vitguld, cabochonslipad safir ca 3,40 ct, 4 gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, storlek 17+ mm, vikt 4,2 g, safiren med nagg, enstaka diamanter med nagg och skador, limrester, två lödda kulor i ringskenan.
HÄNGE, låghaltigt guld, målad porträtt, hårgömma med pärlor, 1800-tal, höjd 82 mm, vikt 61,3 g, originaletui.
ARMBAND, 18K guld, filigranarbete, AndersTheodor Barkman, Varberg1844, längd 17 cm, vikt 24,9 g, tennlödningar, lagningar, trasigt.
RING, 18K vitguld, briljant- och åttkantslipade diamanter 1,10 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr/VS-SI, B Gustavssons Guldsmedja, Stockholm 1955, stl 17,5 mm, vikt 7,3 g.
RING, 18K vitguld med 23 briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 15,75+ mm, vikt 3,8 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, hjärta, safir, diamanter ca 0,28 ctv, ca W/SI-P, längd 50 cm, vikt 5,0 g, diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, ca W/SI, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 2,8 g.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g, gravyr.
ARMBAND, 18K guld, 72 carréslipade rubiner ca 3,91 ctv, 36 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, längd 17,5 cm, vikt 19,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 navette - och 48 trapetsslipade rubiner ca 6,59 ctv, 28 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, höjd 20,7 mm, vikt 14,5 g, stift/clips.
RING, 18K guld, 1 navett - och 24 trapetsslipade rubiner ca 3,33 ctv, 14 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, stl 16,75 mm, vikt 7,6 g.
HÄNGE, 18K guld, 1 navett - och 24 trapetsslipade rubiner ca 3,65 ctv, 14 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, höjd 26 mm, vikt 5,8 g. Kedja i 18K trefärgat guld, fantasilänk, längd 40 cm, kedjans vikt 7,3 g,
RING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter 0,75 ctv, ca W/VS, Stockholm 1971, stl 16,5 mm, vikt 4,3 g.
RING, 18K guld, hjärtslipad rubin, trapets - , briljant - och åttkantslipde diamanter ca 1,15 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 5,4 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
RING, 18K vitguld, behandlad gul briljantslipad diamant ca 1,05 ct, nagg på rondisten, i övrigt endast mycket, mycket små inneslutningar, 52 briljantslipade diamanter ca 1,95 ctv, ca TW-W(F-H)/VS-SI, mindre nagg på en liten dia, stl 17,75 mm, vikt 8,9 g, Hellström & Åhrling 1963.
RIVIERECOLLIER, 18K guld, 139 briljanter 3,00 ctv enligt gravyr ca TW-TCa/VS-P, längd 41,5 g, vikt 15,4 g, några diamanter med nagg.