Avslutad | Klassiska – Lördag 26 mars 2022
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,70 ctv W-TCr/VVS-VS, stift, vikt 2,8 gram.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, safir ca 0,95 ct, rubin ca 0,90 ct, droppslipad diamant ca 0,34 ct, ca TCa/SI, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, ca TW/VS, droppformad färgad pärla, längd 39-42 cm, vikt 7 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, droppslipad svart diamant ca 7,8 ct, droppslipad diamant ca 0,35 ct, ca Cr/SI, briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, kedja i platina, längd 44 cm, vikt 9,3 g.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, 18K guld, rubiner, odlade pärlor, pärlor ca 3,5-4,8 mm, frankrike, signerad 115247, längd 17 cm, vikt 24,4 g.
BROSCH, 19,2K guld, fågel, grön emalj, rubin, åttkantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca W/SI, Portugal, mått 15x33 mm, vikt 5,3 g.
ARMRING, 18K guld, smaragder ca 10,00 ctv, innermått 52x52 mm, vikt 12,5 g, en skadad smaragd, flera smaragder med nagg och inneslutningar som når ytan.
RING, 18K guld, blå safirer, 16 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, W/SI, stl 15,5 mm, vikt 7,7 g.
RING, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 0,77 ct, ca R(D)/SI1, 56 briljantslipade diamanter 0,63 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 3,6 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 1,66 ct, Fancy Dark Yellowish Brown/SI2, troligen behandlad,12 prinsesslipade diamanter ca 0,87 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 6,7 g, inre ringskena, gravyr, mittstenen med nagg på rondisten.
CARMOSÉHÄNGE, 18K vitguld, ovalslipad rubin ca 1,39 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca W/VS-SI, vikt 3,8 g, rubinen med inneslutningar som når ytan.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,71 ct, ca TW(G)/P1, slöja, stl 17 mm, vikt 4,8 g.
CARMOSÉHÄNGE, 18K vitguld, ljusblå safir ca 1,69 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,78 ctv, ca W/VS-SI, höjd 20 mm, vikt 2,8 g.
HÄNGE, 18K guld, droppslipad diamant ca 3,06 ct Yellowish Greenish Brown/P1, dimmig, 23 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W/SI-P, höjd 2,2 mm, vikt 3,5 g.
CAMOSÈRING, 18K guld, blå safir ca 1,10 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W-Cr/VS, stl 17 mm, vikt 3,6 g, enstaka diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,02 ct, ca TCa(K)/VS2, 22 baguetteslipade diamanter ca 0,60 ctv, stl 17,5 mm, vikt 5,3 g, flera baguetteslipade diamanter med nagg, mittstenen med natural och nagg på rondisten.
ATELIER AJOUR, ring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,30 ct, ca TCa(K)/SI1, 14 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, Stockholm 1952, stl 18,25 mm, vikt 7,0 g, storleksändrad, mittstenen har nagg på kuletten och rör sig i fattningen.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 76 briljantslipade diamanter ca 2,28 ctv, ca River-TCr/VVS-SI, längd 18,5 cm, vikt 8,4 g, enstaka diamanter har nagg.
COLLIER, 3-radigt, korall ca 4,5-5,5 mm, lås i 18K guld, Lars Larsson & Co, Göteborg 1884, längd 41 cm, vikt 55,2 g.