Avslutad | Klassiska – Lördag 26 mars 2022
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,52 ct, ca Cr(J)/VS, Ge-Kå, Stockholm 1974, stl 17 mm, vikt 3,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås i 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca W/SI, längd 114 cm, knutet, vikt 60,7 g, diamanter med nagg.
RING, platina, 22 briljantslipade diamanter 0,75 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 8,9 g.
BROSCH, silver/14K guld, antik - och rosenslipade diamanter, mått 39x19 mm, enstaka diamanter med skador och nagg.
COLLIER, 18K guld, filigranarbete, fasetterad citrin, fröpärlor, åttkantslipad diamant ca 0,03 ctv, W/SI, längd 40 cm, vikt 8,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, längd 3,5 cm, stift, vikt 5,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 2 morganiter ca 0,95 ctv, 46 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, stängbara krokar, höjd ca 16 mm, vikt 2,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 58 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, mått 6,5 x 6,5 mm, vikt 1,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, höjd 2,0 cm, vikt 3,9 g, någon enstaka diamant med mindre nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-W/VS-SI, huggies, diameter ca 15 mm, vikt 2,3 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,61 ctv, ca TW/VS, stl 18,25 mm, vikt 10,5 g, enstaka diamanter med nagg.
ARMBAND, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor, färgade, något off round, Nilssons, Uppsala 1999, längd 19 cm, vikt 17,3 g.
CARMOSÈHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad morganit, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS, längd 42 cm, vikt 7,1 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade och baguettslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 19 mm, vikt 6,0 g, några diamanter med nagg.
CARMOSÈRING, 18K vitguld, brijlantslipad diamant ca 1,20 ct, ca TW/SI, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16 mm, vikt 4,5 g, mittstenen har nagg, flera diamanter med skador och nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 66 briljantslipade diamanter ca 1,03 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stift, höjd ca 2,7 cm, vikt 4,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 134 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift/clips, höjd 20 mm, vikt 3,5 g.