Avslutad | Klassiska – Lördag 26 mars 2022
RING, 18K vitguld, briljantsliapde diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 7,7 g.
RING, 18K vitguld, smaragder, briljantslipade diamanter ca 0,53 ct, ca TW/SI, stl 16,75 mm, vikt 5,4 g, en smaragd med nagg och en med skada.
CARMOSÈRING, smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,7 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, droppformade odlade pärlor, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS, höjd 2,2 cm, Gaudy, Stockholm, vikt 4,7 g, originaletui.
W.A. BOLIN, hänge med kedja, ägg, 18K vitguld, rosa emalj, 6 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, caTW/VS, höjd 25 mm, längd 40 cm, vikt 5,5 g, originaletui.
W.A. BOLIN, hänge med kedja, ägg, 18K guld, emalj, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, höjd 25 mm, längd 38 cm, vikt 8,6 g, originaletui.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv ca TW-W/VS, stl 18 mm, svensk importstämpel, vikt 4,1 g.
ATELIER AJOUR, ring, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd mått ca 16 x 14 x 7,7 mm, åttkantslipade och rosenslipade diamanter, Stockholm 1947, stl 18+ mm, vikt 11,2 g, 3 diamanter saknas, smaragd med skador och sprickor.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,86 ct, ca TCa(K)/VS1, nagg vid rondisten, Hugo Strömdahl, Stockholm 1926, stl 18,75 mm, vikt 1,5 g, en klo med en spricka samt slitage på fattningen.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW-TCr/SI-P, kämped guld, Stockholm 1970, stl 19 mm, vikt 4,2 g, diamanterna med skador och nagg.
HÄNGE, 18K guld/vitguld, ovalslipad rökkvarts ca 100 ct, ovalslipad rubin, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, Bengt Molander, Göteborg, höjd 49 mm, vikt 39,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 1,00 ct, ca TCr(I)/VS, Stockholm 1965, stl 16,25 mm, vikt 3,9 g, nagg på rondisten.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, engelska stämplar, vikt 3,7 g.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 11,4 g.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,50 ct ca TW(F)/SI1, Iduna, vikt 0,7 g, mindre extra facett.
CARMOSÈRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-Cr/VS, stl 17,75 mm, vikt 4,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipd diamant ca 0,33 ct, ca Cr(J)/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g.