Avslutad | Moderna – Lördag 12 mars 2022
RING, 18K vitguld, behandlad blå briljant ca 2,92 ct, ca P2-P3, 6 briljantslipade diamanter 0,62 ctv, ca TW-W/VS, stl 18 mm, vikt 6,1 g, mittstenen med en hålighet vid rondist/paviljong.
RING, 18K vitguld, svart diamant ca 14,10 ct, 2 trapetsslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS, stl 17,75 mm, vikt 9,5 g, mittstenen med håligheter.
RING, 18K vitguld, svart diamant ca 4,11 ct, 60 briljantslipade diamanter ca 1,23 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 17,5 mm, vikt 12,3 g, mittstenen med hålighet vid rondisten samt nagg.
RING, 18K guld, briljantslipade diamamter ca 0,90 ct, Light Brown/VS-SI samt 0,92 ct ca Light Brown/VS, 164 briljantslipade diamanter ca 1,26 ctv, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 5,8 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,00 ct, ca Grayish Brown, klarhet ca SI2-P1, slöja, 67 briljantslipade diamanter om totalt ca 1,00 ct, ca TW-Cr/VS-SI, någon enstaka ca Top Cape, storlek 18 mm, vikt 13,1 g, den större diamanten med nagg vid kuletten, ett fåtal mindre diamanter med skador och nagg, slitna och svaga fattningar hos de mindre diamanterna.
DIAMANT, briljantslipad, 0,49 ct, R(E)/VVS2, HRD certifikat 12008479016, plomberad.
DIAMANT, briljantslipad, 0,51 ct, R(E)/VS1, HRD certifikat 12011105002, plomberad.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,01 ct, Light Brown/P1, stl 17 mm, vikt 3,9 g, diamanten med inneskutning som når ytan.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,91 ct Cr(J)/SI1, GIA laserinskription, 14 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,1 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,95 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, storlek 17,5 mm, vikt 3,1 g, några diamanter med mindre nagg på kulett.
RING, 18K vitguld, ovalslipad diamant ca 1,23 ctv TCa(L)/VS2, 12 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 3,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift/clips, höjd 2,0 cm, vikt 4,6 g.
EFVA ATTLING, hänge med kedja, Orchid Star Pendant, 18K vitguld, 75 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW/VS-SI, kedjan från Balestra, längd 42 cm, vikt 15,3 g, originaletui, ytterkartong.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 56 st briljantslipade diamanter ca 5,50 ctv, ca W-TCr/SI, längd 18 cm, vikt 9,6 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 68 st briljantslipade diamanter ca 3,13 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 7,9 g.
OLE LYNGGAARD, örhängen, Dew Drops, 18K guld, månsten, höjd 20 mm, vikt 4,3 g, krokar, originaletui, ytterask.
OLE LYNGGAARD, hänge med kedja, Leaf, oxiderat silver, höjd 40 mm, kedja 88 cm, påse, ask.
OLE LYNGGAARD, örhängen, Natur, oxiderat silver, diameter 30 mm, vikt 5,7 g, stift, påse, box.