Avslutad | Moderna – Lördag 12 mars 2022
OLE LYNGGAARD, hänge med kedja, Forest Fågel, oxiderat silver, detalj i 18K guld, längd 80 cm, originalask.
RING, 18K vitguld, kuddslipad diamant ca 0,53 ct, ca LY/VS, 24 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, W-Ca/VS, ca stl 17,25 mm, vikt 2,6 g.
COLLIER, 18K vitguld, hjärtslipad diamant ca 0,56 ct, ca LY/VS, 16 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, höjd 7,4 mm, längd 41,5-44,5 cm, vikt 2,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 118 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VVS-VS, diameter 6 mm, vikt 2,1 g, stift, en diamant har liten skada.
TRESOR PARIS, armband, rostfritt stål, onyxkulor ca 10,5 mm, kula i 18K vitguld med 120 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW-W(F-H)/VS, strech, vikt 37,8 g.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW(F)/VVS2, briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW-TCa/SI-P, Tresor Paris, London, stl 17 mm, vikt 3,4 g, några sidostenar har nagg och skador.
RING, 18K vitguld, droppslipad rosa safir ca 1,35 ct, 72 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCa(F-L)/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g, några diamanter har nagg.
COLLIER, 18K vitguld, hästhuvudformad diamant 1,01 ct, Fancy Gray-Greenish Yellow/SI2, inskription GIA 16844649, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCa/SI-P, längd 46 cm, vikt 5,3 g, den hästhuvudformade diamanten har ett nagg vid rondisten.