Avslutad | Moderna – Lördag 12 mars 2022
ÖRHÄNGEN, 18K guld, rund- och briolettslipad ametister, höjd 35 mm, vikt 4,4 g, krokar.
RING, 18K guld, ovalslipad ametist ca 2,05 ct, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g, ringskena något skev.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin ca 2,90 ct, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, ca TW/VS, höjd 17 mm, kedja 44 cm, vikt 2,8 g.
CHOPARD, collier, Les Chaines Square, 18K guld, 47 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW/VVS, ref.nr 81/4458, sreienr. 2186861, längd 42 cm, vikt 21,8 g.
PATEK PHILIPPE, ring, Nautilus, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, stl 16,5 mm, vikt 12,1 g.
FRED, örhängen,18K guld, odlade pärlor, hjärtslipade peridoter, 38 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca W/SI, stift, höjd 51 mm, vikt 14,5 g.
SANDBERG, hänge, Nära & Kära, briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW/VS, höjd 2,5 cm, vikt 9,4 g.
OLE LYNGGAARD, örhängen, blommor, 18K guld/vitguld, 2 briljantslipade diamanter, vikt 5,3 g, stift, avtagbara blad.
OLE LYNGGAARD, 18K vitguld, blommor, matterad yta, 2 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, vikt 2,3 g, stift.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/SI, vikt 1,5 g, stift.
BVLGARI, ring, 18K vitguld, B-zero, 4 band, stl 50 (16 mm), vikt 10,8 g, originaletui, yttarkartong.
GEORG JENSEN, ring, Fusion, 3 delar, 18K trefärgat guld, stl 52 (16,25 mm), vikt 14,9 g, originaletui.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 18 mm, vikt 10,8 g, enstaka diamanter med nagg och skador.
Visa varaSmycken Armring
ARMRING, 18K guld, oktagonalt slipad ametist ca 15,00 ct, Guldsmed S. Petersson I Söderhamn 1965, stl 6,5x5,0 cm, vikt 36,0 g, ametisten har små nagg.
OLE LYNGGAARD, berlock, Sweet drop, sterlingsilver, detalj i 18K guld, briljantslipade diamanter 0,03 ctv, månsten, originalask.