Avslutad | Moderna – Lördag 12 mars 2022
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 73 briljantslipade diamanter ca 1,39 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 15,5 cm, vikt 6,8 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 93 briljantslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, enstaka P, Evig Jewellery, Stockholm, längd 19 cm, vikt 7,6 g, en diamant skadad och några diamanter har nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,86 ctv, ca TW-W/VVS-VS, kors, kedja längd 42/45 cm, vikt 2,9 g, diamanterna har nagg på kulett.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade Tahiti och South Seapärlor, briljanter ca 0,35 ctv, höjd 26 mm, vikt 12,2 g, stift.
KARL-INGVAR JOHANSSON, armring, sterlingsilver, signerad, Göteborg 1977, bredd 10,5 mm, diameter 65 mm, vikt 41,8 g. (d)
RING, silver, detalj i 18K guld, monogramsignerad, Högbergs Eftr. Anette & Marie Silver, Göteborg 2006, stl 17 mm, vikt 7,0 g. (d)
SVEN ERIK HÖGBERG, armband, stiliserad ankarlänk, sterlingsilver, Göteborg 1977, längd 20 cm, (d)
SVEN ERIK HÖGBERG, collier, siliserad ankarlänk, sterlingsilver, Göteborg 1979, längd 41 cm, vikt 68,3 g. (d)
SVEN ERIK HÖGBERG, örhängen, silver/18K guld, diameter 16 mm, vikt 7,5 g, stift. (d)
ANDERS HÖGBERG, armlänk, stiliserad ankarlänk, 18K guld, monogramsignerad, Göteborg 1975, längd 19,5 cm, vikt 7,3 g. (d)
CHOPARD, ring, Happy Diamonds, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW/VS, ref nr 82/2896, serie nr 2914431, stl 17,25 mm, vikt 11,2 g, originaletui, yttarkartong.
CHOPARD, hänge med kedja, 18K vitguld, Happy Diamonds, briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW/VS, ref nummer 79/2896-20 serie nr 2887481, längd 44 cm, vikt 13,3 g, originaletui, yttarkartong.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv varav mittstenarna är ca 0,16 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 2,2 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 1,4 g.
RING, 14K vitguld, navetteslipad diamant ca 0,86 ct, ca Ca(M)/VS, grå ton, stl 18,25 mm, vikt 5,6 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,35 ct, TCa(K)/VSI, GIA laserinskription 5172125042, 12 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W/VS, stl 15 mm, vikt 5,3 g, en sidosten med skada.
ENSTENSCOLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,08 ct, ca W/VS, längd 42/45 cm, vikt 1,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 1,03 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 4,0 g,
RING, 18K vitguld, navetteslipad diamant ca 0,72 ct, ca Faint Pink/SI1, 18 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3 g.