Avslutad | Valentin – Lördag 12 februari 2022
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,73 ctv, ca Cr/P, höjd 40 mm, vikt 5,3 g, stift.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant 1,03 ct, Ca(N)/VS2, 78 briljantslipade diamanter ca 0,71 ctv, ca TW-W/VS-P, stl 16,75 mm, vikt 4,0 g, mittstenen har extra fasett på paviljongen och liten repa på bordet, några sidostenar har nagg.
GEORG JENSEN, hänge med kedja, Artist Heart Pendant 2006, sterlingsilver, design Karim Rashid, längd 45 cm, vikt 12,1 g, originalask.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, safirer ca 1,54 ctv, 54 briljantslipade diamanter 0,64 ctv, ca Cr-Ca/VS-SI, höjd 27 mm, vikt 3,3 g, huggies.
TENNISARMBAND, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,94 ctv, ca TW-Cr/P, längd 18 cm, vikt 8,8 g, enstaka diamanter med skador.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Tahitipärlor, ca 12,25-12,5 mm, briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca Cr/SI, höjd 15 mm, vikt 8,5 g, stift
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, trapets, briljant - och åttkanslipade diamanter ca 0,37 ctv, höjd 22 mm, vikt 1,9 g, stift.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 13 oval- och briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW-Cr/P, höjd på hänget 13 mm, ankarlänk 410 mm, vikt 1,9 g, 1 sten med ytlig inneslutning, mittstenen med nagg på kuletten.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-TCa/P, diameter på hänget 14 mm, ankarlänk 410 mm, vikt 2,1 g, ett fåtal diamanter med små nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca TW-TCr/P, diameter 13 mm, huggies, vikt 2,0 g, ett fåtal diamanter med nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, droppslipad rosa safir ca 0,43 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-Cr/P, höjd på hänget 15 mm, ankarlänk 410 mm, vikt 2,2 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW-Cr/P, höjd på hänget 11 mm, ankarlänk 460 mm, vikt 1,9 g, ett fåtal diamanter med nagg på kuletten.
ARMBAND, 18K roséguld, flerfärgade behandlade safirer 3,96 ct, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/P, 58x50 mm, vikt 16,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld,18 briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca W-TCa/SI-P, höjd 6,5 mm, vikt 2,5 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca W-TCa/VS-P, höjd 8,7 mm, vikt 2,6 g, stift.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 23 briljantslipade diamanter ca 1,45 ctv, ca TW-CR/SI, stl 16,5 mm, vikt 3,2 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 30 briljantslipade diamanter ca 1,02 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3,2 g.
COLLIER, 18K guld, 12 briljantslipade behandlade diamanter ca 0,50 ctv, ca Brown-Greenish Yellow/VS, längd 42 cm, vikt 3,8 g.