Avslutad | Valentin – Lördag 12 februari 2022
Smycken Brudkrona
BRUDKRONA, silver, odlade pärlor, Arvo Saarela, Enköping 1963, diameter 11 cm, vikt 39,0 g, saknar en pärla.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 40 briljantslipade diamanter ca 1,97 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, stift, vikt 1,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, hjärtan, 20 briljanter ca 0,28 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, stift, vikt 1,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, hjärtan, 20 briljanter ca 0,28 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, stift, vikt 1,3 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca W/SI, längd 18 cm, vikt 2,1 g.
STRÖMDAHL, alliansring, 18K vitguld, 2 rubiner ca 0,30 ctv, 3 safirer ca 0,45 ctv, 2 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/SI, Stjärnringen, Stockholm 1984, stl 17,5 mm, vikt 4,6 g, rubinerna och safirerna har små nagg.
RING, 18K roséguld, behandlade flerfärgade safirer ca 4,44 ctv, hjärtslipade, stl 17 mm, vikt 3,9 g, en safir med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, hjärtslipade smaragder ca1,60 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca W-TCa/VS-P, höjd 11,4 mm, vikt 3,7 g, stift, smaragderna med inneslutningar som når ytan.
RING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd ca 1,68 ct, briljantslipade diamanter ca 0,12 ct, stl 16,75 mm, vikt 3,9 g, smaragden med nagg och inneslutningar som når ytan.
COLLIER, 18K guld, ovalformad ljusgul South Seapärla, ca 14,5x12,5 mm, gammalslipade diamant 0,27 ct, ca TCa/P, längd 42-45 cm, vikt 5,9 g, diamanten med skador.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, opaler ca 2,0 ctv, 32 briljantslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca TCa-Ca/VS-P, höjd 13 mm, vikt 3,1 g, stift.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 63 briljantslipade diamanter ca 3,58 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, enstaka P, längd18 cm, vikt 10,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,52 ct, TW(F)/P1, IGI certifikat 262767636, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K roséguld, ametist ca 2,23 ct, 27 briljantslipade diamanter 0,17 ctv, stl 17 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18lK vitguld, 26 rubiner 2,58 ctv, 156 briljantslipade diamanter 0,59 ctv, ca W-Cr/VS-P, stl 17 mm, vikt 5,5 g.
HELALLIANSRING, 18K roséguld, safirer ca 2,87 ctv, stl 17 mm, vikt 2,8 g, en safir med nagg.
GEORG JENSEN, hänge med kedja, Artist Heart Pendant 2008, sterlingsilver, design Henning Koppel, längd 45 cm, smyckespåse.