Avslutad | Valentin – Lördag 12 februari 2022
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 206 briljantslipade diamanter ca 4,27 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 45 cm, vikt 22,6 g.
RING, 18K vitguld, triangelslipad tanzanit ca 1,97 ct, 24 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-W/VS, stl 16 mm, vikt 4,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 34 briljanter ca 1,02 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, något ovala, längd ca 2 cm, bredd ca 1,9 cm, huggies, vikt 4,8 g.
HÄNGE, 18K vitguld, hjärta, rubiner ca 0,26 ctv, briljanter ca 0,28 ctv, ca 2x1,5 cm, vikt 1,2 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 82 briljantslipade diamanter ca 1,57 ctv, ca TW-TCa/VVS-VS, längd 17,5 mm, vikt 8,3 g.
COLLIER, 18K guld, rubiner, 34 åttkantslipade diamanter ca 0,17 ctv, TW-TCr/SI-P, längd 48 cm, vikt 9,0 g, rubiner med nagg, skador och inneslutningar som når ytan.
COLLIER, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, varav mittstenen ca 0,08 ct, ca TW-W/VVS-VS, längd 39,5/42 cm, vikt 2,1 g.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stift, diameter 25 mm, vikt 6,7 g.
RING, 18K vitguld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, varav mittstenen ca 0,17 ct, ca TW-TCr/VVS-SI, storlek 17,25 mm, vikt 2,8 g, mittstenen med nagg på kulett.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, längd 16 mm, vikt 2,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, asscherslipad diamant 3,02 ct, W(H)/VS2, IGI certifikat S1H92930, stlm 16,75 mm, vikt 5,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 16 st briljantslipade diamanter ca 1,01 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, längd 21 mm, vikt 2,3 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 41 st briljantslipade diamanter ca 9,90 ctv, ca W-TCr/VS-SI, längd 18 cm, vikt 14,1 g, en diamant med nagg på rondist, enstaka med mindre nagg på kulett.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 149 st briljantslipade diamanter ca 11,50 ctv, ca TW-W/VVS-VS, 6 HRD samt 5 GIA dossier, doserat, längd 41 cm, vikt 21,6 g
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, TW(F)/VVS1, laserinskription GIA 3385308542 samt dossier, 24 st briljantslipade diamanter ca 1,82 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 9,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 0,90 ct, ca Cr(J)/SI1, 17,5 mm, vikt 3,6 g.
SMYCKESET, collier, armband, örhängen, odlade sötvattenspärlor ca 7,5 mm, lås i sterlingsilver, längd 42 cm.
RING, 18K guld, halvpärlor, rosenslipade diamanter, Bernhard Hertz 1907, stl 16 mm, vikt 1,9 g, ena pärlan har liten skada.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 63 briljantslipade diamanter ca1,38 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 18 cm, vikt 7,7 g, enstaka diamanter med nagg.