Avslutad | Valentin – Lördag 12 februari 2022
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,12 ctv, ca TW/VS, Engelbert, längd 40-44 cm, vikt 2,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljanter ca 0,38 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/SI2-P1, mindre briljanter ca 0,19 ctv, stift, 6,4mm diamater, vikt 1,6 g, de två större diamanterna med mindre nagg vid kuletterna.
ÖRHÄNGEN, platina, gammal- åttkant- carré- och baguetteslipade diamanter ca 4,00 ctv,ca TW-TCr/SI, höjd 36 mm, vikt 16,6 g, några stenar med skador, stoppers i 18K vitguld.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad rubin ca 2,18 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca W/VS, stl 15 mm, vikt 6,7 g, tre diamanter med mindre nagg på kuletten.
OLE LYNGGAARD, örhängen, Globe, 18K vitguld, fasetterad onyx, 2 briljantslipade diamanter 0,10 ctv TW/VS, höjd 2,2 cm, vikt 10,7 g, krokar, etui, ytterask.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,27 ct, ca TW/VS, Engelbert, stl 16,75 mm, vikt 1,9 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, akvamarin ca 1,92 ct, 19 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-W/P, höjd på hänget 17 mm, ankarlänk 46 cm, vikt 3,0 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 1,16 ct, ca W(H)/VS1, stl 17 mm, vikt 4,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, peridoter, citriner, 4 briljanter ca 0,08 ctv, längd 2 cm, stift, vikt 5,1 g, en citrin med skada samt mindre nagg på peridoter.
ARMBAND, 18K roséguld, hjärta med 18 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W/VS-SI, längd 15/16,5/18 cm, vikt 1,1 g.
RING, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr/VS-P, ametist, stl 17 mm, vikt 9,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca TW-Cr/SI-P, ametister, krokar, höjd 35 mm, vikt 8,2 g.
COLLIER, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-Cr/SI-P, ametist, längd ca 41-43-46 cm, vikt 6,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, baguette - och briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W-Cr/VS-SI, höjd 10,8 mm, vikt 4,3 g, stift.
ALLIANSRING, 18K guld, 11 briljanter ca 0,51 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 11 briljanter ca 0,32 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stl 16 mm, vikt 2,2 g.
Smycken Brudkrona
BRUDKRONA, förgyllt silver, blå syntetiska spineller, Carlson K & E, Göteborg 1948, innermått ca 53 mm, höjd 96 mm, vikt 79,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljanter ca 0,31 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stl 16 mm, vikt 2,2 g.