Avslutad | Valentin – Lördag 12 februari 2022
PÄRLÖRHÄNGEN, silver, odlade barocka sötvattenspärlor, 42 briljantslipade diamanter ca 1,12 ctv, ca TW-Ca/SI-P, höjd 55 mm, krokar, vikt 18,8 g, enstaka diamanter med nagg och skador, etui.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade barocka sötvattenspärlor, höjd 37 mm, krokar, vikt 17,5 g, etui.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,64 ct, ca TW(G)/VS, Kaplans Safir, vikt 1,2 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,46 ctv, ca TW/SI, stift, vikt 1,2 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamant ca 0,44 ctv, ca W/SI, stift, vikt 1,1 g.
RING ,18K vitguld, briljant och baguetteslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W(H)/VS, stl 17,75 mm, vikt 6,4 g, rodinering har släppt, gravyr.
TENNISARMBAND, 18K guld, 72 briljantslipade diamanter ca 1,54 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 15 cm, vikt 7,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 1,5 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 54 briljantslipade diamanter ca 4,62 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 14,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,50 ctv, 60 briljanter ca 0,70 ctv, ca TCr(I)/SI, diameter ca 1 cm, vikt 3,9 g, en av de större diamanterna med mindre nagg vid kuletten.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 1,82 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, storlek 16,25 mm, vikt 3,0 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 21 briljantslipade diamanter ca 1,82 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, storlek 16,75 mm, vikt 3,3 g, några diamanter med mindre nagg på kulett.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 44 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VVS-VS, diameter 32 mm, flexmodell, vikt 7,9 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 22 mm, kedja 40 cm, vikt 2,1 g.
COLLIER, 18K vitguld, 7 swiss- och briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, längd 41/43 cm, vikt 2,8 g, två diamanter har nagg.
COLLIER, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-W/VVS-SI, längd 42-45 cm, vikt 2,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljanter ca 0,44 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, stift, vikt 2,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 18 briljanter ca 0,43 ctv, ca W(H)/VS-SI, stift, vikt 2,4 g.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, hjärtan, 16 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stift, vikt 2,1 g, ett fåtal diamanter med nagg/naturaler.